Pasākums pulcēs novada un apkārtnes bibliotekārus, muzeju un skolu pārstāvjus, Vēstures draugu un Lasītāju klubiņu dalībniekus un citus interesentus no tuvākas un tālākas apkārtnes.

Konferences laikā notiks 6 priekšlasījumi par grāmatniecības un izdevējdarbības vēsturi. Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) vadošais pētnieks Mārtiņš Mintaurs iepazīstinās ar grāmatniecību kultūras vēsturē. LNB vadošā pētniece Jana Dreimane sniegs ieskatu vēstures avotu daudzveidībā par izdevējdarbību Vidzemē līdz 1944. gadam. Savukārt par izdevējdarbības pirmsākumiem – grāmatizdevējiem un izplatītājiem – 19. gs. beigās Limbažos un apkārtnē stāstīs Limbažu muzeja galvenā krājuma glabātāja Diāna Nipāne. Par Limbažu laikrakstiem LNB krājumā un portālā Periodika.lv stāstīs LNB galvenā bibliogrāfe Kristina Papule. Žurnāliste Īrisa Daiņa iepazīstinās ar Limbažu novada laikrakstu vēsturi “Limbažu novada laikraksta trīs pakāpieni”. Konferences noslēgumā Limbažu novada pašvaldības Kultūras pārvaldes kultūras metodiķe Mārīte Saulīte stāstīs par izdevējdarbību Limbažu novadā mūsdienās.

Konferences dienā no plkst. 9.00 būs pieejams grāmatu galds. Konferenci papildinās sadarbībā ar Limbažu muzeju sagatavotā izstāde “Limbažu un apkārtnes izdevējdarbība – senie izdevumi”.

Ieeja bez maksas.

Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar reģionu bibliotēkām 2023. gada 1. martā uzsāka īstenot Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītu projektu “Ceļā uz “Latviešu grāmatai 500″ Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad”, iekļaujoties 2023. gada notikuma cikla “Latviešu grāmatai 500” tēmā – grāmatu un ideju izplatīšana un izdošana, īpaši izceļot latviešu izdevēja Anša Gulbja 150. gadadienu. Projekta mērķis ir izgaismot grāmatniecības procesus un notikumus Latvijas reģionos. Laika posmā no 2023. gada aprīļa līdz decembrim Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Jelgavas, Valmieras, Bauskas, Valkas, Liepājas, Limbažu un Daugavpils reģiona galvenajām bibliotēkām organizēs plašu pasākumu programmu ar daudzveidīgām norisēm. 19. aprīlī izskanējis projekta pirmais pasākums “Rūvēnieši – mācītāji, grāmatizdevēji un apgaismotāji”. Vairāk par projektu un plānotajiem pasākumiem.

Aicinām sekot līdzi jaunumiem un aktivitātēm Bibliotēku portāla sadaļā “Latviešu grāmatai 500”, kā arī tīmekļvietnē www.gramatai500.lv.

Informāciju sagatavoja:
Limbažu Galvenā bibliotēka