Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Nozare pārmaiņu epicentrā: Intervija ar Igaunijas Nacionālās bibliotēkas direktoru Martinu Ēvelu 
Kultūras informācijas sistēmu centrs aicina kultūras nozares speciālistus piedalīties tiešsaistes seminārā par drošību digitālajā vidē 
Atskats uz semināru “Pētniecības nozīme latviskā mantojuma saglabāšana un popularizēšanā” Talsu Galvenajā bibliotēkā 
Jānis Ozols – literāri izsmalcinātais piebaldzēns 
Atskats uz Skrindu dzimtas muzeja un Vaboles pagasta bibliotēkas pasākumu “Drukuots vuords – gaismys ceļš’’ 
Vadītājs 

Skatīt vairāk

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.

Par bibliotēku nozares standartizāciju

“Standartizācija ir darbību kopums, kuru mērķis ir noteikt vispārīgus un daudzkārt piemērojamus principus esošo vai perspektīvo uzdevumu risināšanai un tādējādi radīt nosacījumus optimālai sakārtotībai noteiktā jomā”  (Latvijas Standartizācijas likuma 2. pants).

Lai nodrošinātu bibliotēku darba produktivitāti un optimizētu informācijas apstrādi, standartizācija ir svarīga ne tikai vienas bibliotēkas ietvaros, bet arī valsts līmenī un integrējoties starptautiskajā sadarbībā. 21. gadsimtā standarti ir šī laikmeta vadošie norādījumi un instrukcijas. Tiem jāsaglabā elastība, jābūt atvērtiem pārveidošanai, modernizēšanai un uzlabošanai līdz pat to izņemšanai no apgrozības vai aizvietošanai, ja to prasa mainīgie apstākļi, tehnoloģijas vai tirgus. Starptautiskās standartizācijas institūcijas ir Eiropas Standartizācijas komiteja (European Committee for Standardisation (CEN)), Starptautiskā bibliotēku asociāciju un institūciju federācija (International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA)), Starptautiskā standartizācijas organizācija (International Organization for Standardisation (ISO)),  ASV Kongresa bibliotēka (The Library of Congress (LOC)), Universālās decimālās klasifikācijas konsorcijs (Universal Decimal Classification Consortium (UDCC)).

Latvijas standartu izdevējs un izplatītājs ir Latvijas Nacionālā standartizācijas institūcija Latvijas standarts (LVS).  LVS darbojas “Informācija un dokumentācija” standartizācijas tehniskā komiteja (LVS/STK/22), kas izstrādā un iesniedz LVS reģistrēšanai bibliotēku, muzeju un arhīvu nozares standartus. Tāpat standartizācijas jomā darbojas Latvijas Nacionālās bibliotēka (LNB) un LZA Terminoloģijas komisijas Informācijas un dokumentācijas terminoloģijas apakškomisija.

Aktuālos standartus  iespējams iegādāties “Latvijas standarts” lasītavā Krišjāņa Valdemāra ielā 157, Rīgā, vai rezervējot elektroniski. Ar apstiprinātiem nozares standartiem var iepazīties: 

  • Latvijas Nacionālās standartizācijas institūcijas “Latvijas standarts” Standartu lasītavā, reģistrējoties;
  • LNB Uzziņu un informācijas centra Jāņa Pāvila II lasītavā un Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavā, jautājot bibliotekāram piekļuves datus.

Konsultācijām par nozares standartiem:
E-pasts: standarti@lnb.lv