Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Bibliotopija festivālā LAMPA 2024: Saruna par biedrošanos “Kur problēma, tur biedrība” 
Bibliotopija festivālā LAMPA 2024: Saruna “Nācijas stūrakmeņi” 
Ilgtermiņa projektā “Iedvesmas bibliotēka” atklāj āra skatuvi Ropažos 
Vecākais bibliotekārs 
Stāsti un bibliotēkas 
IFLA ENSULIB izdevums Vol. 4, Nr 1 (June 2024) 

Skatīt vairāk

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.

Video

Video eseja: “Andreja teciņas” par izdevēju Andreju Jesenu 

2025. gadā tiks sagaidīta latviešu grāmatas piecsimtgade. Atzīmējot rakstītā vārda nozīmi un ietekmi sabiedrībā cauri gadsimtiem, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) 2020. gadā uzsāka vairāku gadu notikumu ciklu “Latviešu grāmatai 500”. Lai izceltu grāmatniecības daudzveidību, katram cikla gadam ir apstiprināta sava tēma. 2023. gada tēma – grāmatu un ideju izplatīšana un izdošana, īpaši izceļot latviešu izdevēja Anša Gulbja 150. gadadienu.

Lai izgaismotu ar latviešu grāmatniecību saistītās vietas un personības, veicinātu sabiedrības līdzdalību un vietējās kopienas identitātes nostiprināšanos, LNB sadarbībā ar Bauskas Centrālo bibliotēku sagatavojusi video eseju par izdevēju, tulkotāju un pedagogu Andreju Jesenu (1873–1958).

Video eseja, kas veltīta izdevēja Andreja Jesena 150. gadadienai, ir ar zīmīgu nosaukumu – “Andreja teciņas”, tā atsaucoties gan uz Andreja Jesena periodiskajiem izdevumiem – “Jaunības Tekas”, “Mazās Jaunības Tekas” un “Mazo Teciņas”, – gan uz vietu, kur video filmēts, proti, Andreja Jesena dzimtajām mājām “Rutki”.

Par Andreju Jesenu stāsta Madara Maslova-Konrāde, Bauskas Centrālās bibliotēkas galvenā bibliogrāfe, un bērnības atmiņās dalās Velta Šulce (dzimusi Jesena), Andreja Jesena brālēna mazmeita.

Video tapšanā izmantoti materiāli no Bauskas muzeja, Uzvaras pamatskolas bibliotēkas un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājuma, kā arī no Andreja Jesena piederīgo ģimenes albumiem.

Video tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu LNB projekta “Ceļā uz “Latviešu grāmatai 500″ Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad” ietvaros.

Aicinām noskatīties arī video esejas, kas veltītas bibliotēku krājuma pērlēm:

  1. Pirmās grāmatas latviešu valodā braila rakstā (Latvijas Neredzīgo bibliotēka);
  2. Helmara Rudzīša izveidotās izdevniecības kolekcija “Grāmatu draugs” (Rīgas Centrālā bibliotēka);
  3. Vecbibliotēkas krājums un tā vecākā grāmata (Liepājas pilsētas Centrālā zinātniskā bibliotēka).

Un video esejas, kas veltītas latviešu grāmatniecības vēsturei:

  1. Grāmatizdevēji brāļi Dūņi – Kārlis un Jānis (Valmieras bibliotēka un Valmieras muzejs);
  2. Apgaismības darbinieks, mācītājs un grāmatizdevējs Gustavs Bergmanis (Valmieras bibliotēka un Rūjienas izstāžu zāle);

 

www.gramatai500.lv

Aicinām sekot arī “Latviešu grāmatai 500” Facebook lapai.

Informāciju sagatavoja:
LNB Bibliotēku attīstības centrs