Labdien pavasarī!

“Literatūras ceļveža” jaunākā numura saturā un ievadrakstā aicinām mūsu izdevuma lasītājus padomāt par mums visiem tik aktuālajiem darba virzieniem – rakstīšanu un lasīšanu. Rakstniecības tematika mūsu izdevumā pāris mēnešu laikā skarta jau atkārtoti. Aizvadītā gada decembra numurā izcēlām Gunta Bereļa grāmatu “…rakstīt…”, šoreiz iesakām ienirt drusku noslēpumainajā “Rakstniecības laboratorijā” – Daces Sparānes rosinātajā un “Dienas Grāmatas” izdotajā 15 labi zināmu latviešu rakstnieku radītajā eseju krājumā par rakstnieku vietu mūsdienu pasaulē, savā ziņā – par rakstniecību “no iekšpuses” – tas ir tiešām saistoši!

Lasīšana tās plašākajā kontekstā un bibliotekāri kā grāmatu lasītāji – šis jautājums vairāku aizvadīto nedēļu garumā aktualizējies īpaši, reizēm pārtopot gan klātienes, gan sociālo mediju diskusijās, kam par iemeslu bijusi vairumam labi zināmā TV spēle “VIP”, savukārt, ierosmes avots 4 bibliotekāru komandu izveidei un dalībai spēlē bija šogad atzīmējamā Latvijas Bibliotekāru biedrības simtgade. Mēs, “Literatūras ceļveža” veidotāji, uzskatām, ka šī diskusija vērtējama ar plus zīmi, jo pievērsusi uzmanību bibliotekāra daudzpusīgajai un unikālajai profesijai kopumā. Vienlaikus – nedaudz pārsteidza mūsu savā ziņā pašpārliecinātā sabiedrības daļa, kura netiek vai nevēlas tikt vaļā no senajiem stereotipiem. Tādēļ – paldies mūsu kolēģiem, kuri gan šīs diskusijas ietvaros, gan savā ikdienā, ieskaitot minēto TV spēli, Latvijas Bibliotēku portālu u.c., stāsta par mūsdienu bibliotekāru plašo amata pienākumu spektru. Un paldies visiem “VIP” dalībniekiem no dažādiem Latvijas reģioniem par atsaucību un drosmi piedalīties!

Plaša piekļuve grāmatām, tajā skaitā, īpaši retām un vērtīgām, ir mūsu profesijas priekšrocība un bonuss, ko labi apzināmies, un vien paši varam izvērtēt šo milzīgo piedāvājumu – ko lasīt, ko nolikt rezerves plauktā, bet no kā atsacīties vispār. Tomēr neviens – vai tas ir bibliotekārs vai kāds rūdīts un fanātisks “grāmatu tārps” – nespēj izlasīt visas grāmatas, klasiku, izcilu rakstnieku kopotos rakstus vai obligāto literatūru ieskaitot – pat tad, ja mēs to iemainītu pret kādu no milzum daudziem darba pienākumiem. Un vēl – nedaudz žēl, ka bibliotekāriem TV spēlē tiek jautāts gandrīz vien par grāmatām, literatūru un mākslu… Jo – bibliotekāri ir daudzpusīgi, erudīti, zinātkāri, piedalās dažādas tematikas prāta spēlēs, un tādas ir arī viņu intereses un zināšanas, kas nepieciešamas, lai palīdzētu lasītājam rast meklēto. Tāpēc – turpināsim lepoties un stāstīt citiem par savas profesijas sazarotajiem darba virzieniem! Bet izdevums “Literatūras ceļvedis” arī turpmāk veiks savu darbu, piedāvājot jums – bibliotekāriem un lasītājiem – šo brīnišķīgo izvēles iespēju – atsijāt katram savas noderīgās “pērles” kopējā literāro žanru piedāvājumā.

Marta numurs pieejams PDF kā arī tīmekļvietnē www.literaturascelvedis.lv, kur aicinām apskatus, kas uzrunā, ne vien atzīmēt ar “Patīk”, bet arī – ja grāmata ir lasīta – komentāros izteikt savas domas.

 

Informāciju sagatavoja:
Anda Saldovere
Bibliotēku attīstības centrs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
anda.saldovere@lnb.lv