#EsEsmuBAC: Inese Kazāka
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) astotajā jeb oranžajā stāvā iekārtotā Bibliotēku attīstības centra (BAC) komandu veido 11 fantastiski cilvēki. Šogad piedāvājam iespēju iepazīt katru no tiem mazliet tuvāk. Inese Kazāka ir LNB BAC Standartizācijas un terminoloģijas eksperte.
Pastāsti par savu darbu LNB Bibliotēku attīstības centrā!
LNB BAC strādāju ar bibliotēku nozares un saskarnozaru terminoloģiju. Ar šo jomu esmu saistīta kopš 2007. gada, kad izcilā bibliotēku nozares profesionāle, terminoloģe, Anna Mauliņa aicināja pievienoties darbam ar “Tiešsaistes terminu banku: arhīvi, bibliotēkas, muzeji”. Šis projekts bija pirmais mēģinājums veidot nozares terminu datubāzi digitālajā vidē. 2012. gadā to diemžēl slēdza tehnisku apsvērumu dēļ. Gadu gaitā mēs ar nozares terminoloģijas apakškomisijas kolēģiem meklējām dažādus risinājumus apstiprināto terminu pieejamības nodrošināšanai tīmeklī, kas dažbrīd bija īsts izaicinājums. Tāpēc īpašs prieks, ka 2017. gadā LNB Tehnoloģiju departamenta komanda radīja iespēju resursu atjaunot jaunā veidolā un ar jaunu nosaukumu “Bibliotēku, arhīvu un muzeju terminu datubāze”. Drīz jau arī tika atklāts ilgi gaidītais Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls. Šie resursi arī ir mana ikdienas darba sastāvdaļa; tos rediģēju, papildinu ar mūsu nozares terminoloģijas apakškomisijā izstrādātajiem, apspriestajiem un apstiprinātajiem terminiem. Strādāju arī ar profesionālo informāciju nozarē, aktuāliem IFLA, EBLIDA, ISO u.c. dokumentiem, lai bibliotekāriem būtu latviski pieejami starptautiski resursi, kas noderētu gan bibliotēku darbības attīstībā, gan interešu aizstāvībā. Ik gadu oktobra pirmajā piektdienā organizējam terminoloģijas konferenci, kura vienlaikus ar aktuālu terminoloģijas tematikas apskatu sniedz iespēju tikties ar citu nozaru terminoloģijas darba veicējiem. Īpaši atmiņā pirmās Terminoloģijas komisijas atcerei veltītā konference “Latviešu terminoloģija simts gados” 2019. gadā. LNB zinātnisko rakstu 6. sējums, kurā ietverti pētījumi, kuru pamatā ir konferencē izskanējušos referātos paustās idejas un, kuram nejaušas sakritības dēļ, tāpat kā mūsu 8. stāvam piešķirta oranžā krāsa, paliks kā vēstures liecība par šo notikumu. Nupat oktobrī aizvadījām arī šī gada konferenci, kas piesaistīja plašu klausītāju loku un aktualizēja domu, ka terminoloģiskā lietpratība ir svarīga ikvienam nozares speciālistam.
Kāds bija tavs ceļš līdz darbam LNB?
Pirmo reizi LNB (toreiz Viļa Lāča Latvijas PSR Valsts bibliotēka) durvis vēru studiju gados, kad no Svešvalodu fakultātes Visvalža ielā 4a mēroju nelielo attālumu līdz Krišjāņa Barona ielai 14, lai atrastu kādus materiālus savam pirmajam kursa darbam. Vēl tagad atceros – tēma bija saistīta ar angļu rakstnieka Edvarda Morgana Forstera stāsta tulkojumu. Stāstu krājums oriģinālvalodā bija pieejams tikai LNB. Tā daudzus vakarus pavadīju LNB Periodikas lasītavā, kurā varēja nokļūt pa riņķveida kāpnēm un kura šķita visomulīgākā no visām bibliotēkā pieejamajām lasītavām. Nepieciešamo informāciju nācās konspektēt vai pārrakstīt manuāli, jo līdz mūsdienu tehniskajām iespējām ātrākai informācijas iegūšanai vēl bija jāgaida pārdesmit gadi. Nākamā tikšanās ar LNB jau kā darbiniecei bija 2001. gadā, kad sāku strādāt Bibliotēkzinātnes un informācijas lasītavā, vēlāk – Bibliotēku pētniecības un informācijas nodaļā, bet tagad jau ilgus gadus esmu viena no lieliskās BAC komandas.
Atklāj kaut ko par sevi! Hobiji, intereses, aizraušanās?
Man patīk pastaigas dabā. Dzīvoju gleznainajā Iļģuciemā un ik dienas varu apstaigāt Nordeķu parku vai arī netālu esošo Dzegužkalnu, kur itin bieži notiek arī dažādi kultūras pasākumi. Kā tradīcija kļuvusi ik gadus Mātes dienā kopā ar ģimeni apmeklēt LU Botāniskā dārza Rododendru parku Babītē. Esmu arī aktīva sporta fane pie televizora. Īpaši saista Olimpiskās spēles, Pasaules un Eiropas čempionāti hokejā, basketbolā. Nedaudz iesaistos portāla Dabasdati.lv piedāvātajos amatierzinātnes projektos. Tiešraides no Latvijas putnu ligzdām ir aizraujošas; nereti tur virmo pat seriālu cienīgas kaislības. Protams, patīk lasīt arī grāmatas. Tā kā ikdienas maršrutā iekļaujas arī Rīgas Centrālās bibliotēkas mājīgā filiālbibliotēka “Pārdaugava” , bieži iegriežos pāršķirstīt vai patapināt iespiestos izdevumus, kas tomēr sirdij tuvāki nekā digitālie.
LNB Gaismas pils ēkai šogad aprit 10 gadi. Kādas ir tavas pirmās atmiņas par to?
Ar jau reālo ēku pirmās atmiņas, kā jau daudziem, saistās ar “Grāmatu draugu ķēdi” aukstajā ziemas dienā, 2014. gada 18. janvārī. Man gadījās stāvēt piesnigušajā Vērmanes dārzā – gandrīz pašā ķēdes sākumā –, kur pasākums diezgan ātri beidzās. Dodoties mājup, varēju vērot, ka grāmatu padošana no rokas rokā, par spīti aukstajam laikam, kļūst arvien lēnāka, jo dalībnieki vēlējās tās apskatīt, kā arī dažādos atraktīvos veidos nodot tālāk.
Pirmo reizi uz darbu Gaismas pilī devos 2014. gada augustā. Šis mēnesis bija bagāts arī ar dažādiem vērienīgiem Gaismas pils atklāšanas pasākumiem, tostarp mūsu 8. – Bibliotekāru stāva atklāšanu 28. augustā. Tā pulcēja kolēģus no visām Latvijas bibliotēkām, kā arī bibliotēku sadarbības partnerus un draugus.
Kādos gadījumos vērsties tieši pie tevis?
Ja rodas jautājumi par nozares terminoloģiju un terminoloģijas resursiem Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls un Bibliotēku, arhīvu un muzeju terminu datubāze. Rakstiet termini@lnb.lv!
Novēlējums bibliotekāriem.
Novēlu īstenot IFLA 2023. gada “Ziņojumā par attīstības tendencēm” pausto vēstījumu: “Lai saglabātu bibliotēku aktualitāti digitālajā laikmetā mums jābūt proaktīviem, inovatīviem un pārsteidzošiem tajā, kā parādām sevi un savu darbu, profesionāli pilnveidojoties un neatlaidīgi aizstāvot profesionālo bibliotekāru darbu un intereses.”
Lasiet arī:
#EsEsmuBAC: tīmekļa resursu redaktore Anna Iltnere
#EsEsmuBAC: medijpratības nozares eksperts Emīls Rotgalvis
#EsEsmuBAC: bibliotēku nozares speciāliste Anda Saldovere
#EsEsmuBAC: nozares speciāliste darbā ar bērniem un jauniešiem Madara Vīlipa
#EsEsmuBAC: Bibliotēku attīstības centra vadītāja Evija Vjatere
#EsEsmuBAC: nozares informācijas eksperte Elita Vīksna
#EsEsmuBAC: statistikas datu analīzes eksperte Diāna Rudzīte
#EsEsmuBAC: bibliotēku attīstības eksperte Ilze Kļaviņa
#EsEsmuBAC: galvenā bibliotekāre Solvita Ozola
Interviju sagatavoja:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Attīstības departamenta
Bibliotēku attīstības centrs