Kultūras mantojuma iestādes digitālā mantojuma pārvaldībai un pilnīgākai tā atklāšanai ir vienojušās un kopīgi ievieš vienotu atsauču datu risinājumu, tomēr “kultūras mantojuma institūciju sadarbība varētu būt mērķtiecīgāka un koordinētāka, ar LNB kā galveno virzītājcentru. Un tam jābūt fiksētam valsts līmenī, piešķirot finansējumu kultūras mantojuma resursu datu pārvaldīšanai,” uzskata Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Informācijas un bibliotēku studiju nodaļas asociētā profesore Baiba Holma.

Kopumā kultūras mantojuma institūciju sadarbība datu jomā ir laba, vērtē diskusijas dalībnieki, bet, kā norāda Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) direktore Māra Sprūdža: “Mēs domājam kopā, bet joprojām ne vienādi.” Tāpat daļa diskusijas dalībnieku pauž viedokli, ka ir nepieciešama lielāka iesaiste no Kultūras ministrijas puses.

Foto no konferences “No datu viensētām uz vienotu piekļuvi”

Diskusijā piedalījās: LNA direktore Māra Sprūdža, Kultūras informācijas sistēmu centra informācijas tehnoloģiju pakalpojumu pārvaldības procesu vadītāja Inta Miklūna, LNB Digitālās attīstības departamenta direktore Karīna Bandere, LNB datu semantiskās attīstības vadītājs Uldis Bojārs, LNB datu pārvaldības attīstības vadītājs Eduards Skvireckis un LNB biznesa analītiķe, Digitālās bibliotēkas pakalpojuma vadītāja Ieva Muižniece.

Projekta “Latvijas atmiņas institūciju dati digitālajā telpā: vienojot kultūras mantojumu” noslēguma konferencē “No datu viensētām uz vienotu piekļuvi” tika aplūkotas tādas tēmas kā vienota kultūras mantojuma digitālo resursu zināšanu organizēšanas sistēma, autoritatīvo datu izmantošana kultūras mantojuma atklāšanai u.c. kultūras mantojuma institūciju sadarbības aspekti datu jomā.

Konferences prezentācijas un citi materiāli pieejami šeit.

Projektu “Latvijas atmiņas institūciju dati digitālajā telpā: vienojot kultūras mantojumu” īsteno LNB sadarbībā ar LU Humanitāro zinātņu fakultāti.

Projekta “Latvijas atmiņas institūciju dati digitālajā telpā: vienojot kultūras mantojumu” finansētājs: Latvijas Zinātnes padome. Projekta numurs: lzp-2019/1-0365.

Papildu informācija:
Ansis Garda