Spēli rīkoja Gada monētas akcijas sadarbības partneri – Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) un sabiedrība Tilde, un tajā tika aicināti piedalīties pašvaldību publisko un skolu bibliotēku pārstāvji. “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”uzvarētāji un aktīvākās bibliotēkas, no kurām spēlē piedalījās vislielākais lasītāju skaits, balvās saņem Latvijas Bankas – 2019. gadā izlaisto kolekcijas monētu “Brīvības cīņas (1918–1920)”.

Erudīcijas spēles uzvarētāji individuālajā konkurencē tika noteikti, izlozējot piecus veiksminiekus no tiem spēles dalībniekiem, kuri bija pareizi atbildējuši uz visiem spēles jautājumiem:
1) Tatjana Rjazanova (Aizkraukles pilsētas bibliotēka),
2) Vija Cerusa (Bauskas Valsts ģimnāzijas bibliotēka),
3) Agrita Leite (Apes bibliotēka),
4) Vija Māsāne (Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Rožupes bibliotēka),
5) Marija Giluče (Riebiņu novada Pieniņu bibliotēka).

Erudīcijas spēles uzvarētāji, kā jau minēts, saņems balvu no Latvijas Bankas – katrs vienu kolekcijas monētu “Brīvības cīņas (1918-1920)” (mākslinieces Elīna Brasliņa un Ligita Franckeviča).

Šo monētu saņems arī piecas bibliotēkas, kuras visaktīvāk rosinājušas savus lasītājus piedalīties spēlē, kā arī medijos un sociālajos tīklos popularizējušas Gada monētas aptauju un spēli “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes”:
1) kategorijā „Pagastu bibliotēkas” – Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Rožupes bibliotēka (vadītāja Maija Jasinska) un Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Rudzātu bibliotēka (vadītāja Skaidrīte Brūvere);
2) kategorijā „Mazpilsētu un novadu bibliotēkas” – Apes bibliotēka (vadītāja Mudīte Kaktiņa) un Riebiņu novada Centrālā bibliotēka (vadītāja Olga Ribinicka);
3) kategorijā „Reģionu galvenās bibliotēkas” – Jelgavas pilsētas bibliotēka (direktore Lāsma Zariņa).

Šogad erudīcijas sacensībā kopskaitā piedalījās 390 dalībnieki no 122 bibliotēkām. 266 dalībniekiem izdevās atrast atbildes uz visiem spēles jautājumiem, un kopumā dalībnieki izspēlēja spēli 4733 reizes. Tas ir atzīstams rezultāts, ņemot vērā, ka ārkārtas situācijas dēļ bibliotēkas bija slēgtas, un interesentiem spēli nācās izspēlēt no mājas datora, izmantojot letonika.lv attālināto piekļuvi, ko iegūt piedāvāja Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar resursu letonika.lv un pašvaldību publiskajām bibliotēkām. Ikvienam spēles dalībniekam bija iespēja izspēlēt spēli vairākkārt, katru reizi ar atšķirīgiem jautājumiem, līdz ar to sacensība dalībnieku vidū bija izglītojoša, ļaujot uzzināt pēc iespējas vairāk par kolekcijas monētās iekaltajām kultūrzīmēm.

Par Latvijas monētu vēsturi
Latvijas monētas ir augstu novērtētas visā pasaulē, saņemtas daudzas prestižas godalgas, pēdējā no tām – 2020. gada februārī, kad dizainera Artūra Analta veidotā inovatīvā “Medus monēta” tika atzīta par pasaules Gada monētu reprezentablākajā starptautiskajā monētu konkursā Coin of the Year Awards (COTY). 2010. gadā ASV numismātikas publikāciju izdevniecības Krause Publications un tās izdotā žurnāla World Coin News organizētajā konkursā “Gada monēta” (Coin of the Year) “Latvijas monēta” saņēma galveno balvu nominācijā “Gada monēta”.
Vairāk nekā 50 izcilāko Latvijas mākslinieku ir darinājuši Latvijas naudas zīmes – monētas un banknotes. Latvijas nauda ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā.

Par zinību resursu letonika.lv
Sabiedrība Tilde veidotais zinību un mācību resurss letonika.lv (www.letonika.lv) ir uzticams avots ar plašu literatūras, valodu, vēstures, dabas un kultūras saturu. Sadarbojoties ar autoriem, ir radītas digitālās enciklopēdijas, daudzvalodu tulkojošās, skaidrojošās un terminu vārdnīcas, audiovizuālā krātuve, latviešu literatūras pilnteksta bibliotēka un mācību materiāli.

Par Kultūras informācijas sistēmu centru
Kultūras informācijas sistēmu centrs (www.kis.gov.lv) nodrošina datu bāzes letonika.lv bezmaksas pieeju visās Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās programmas “Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” ietvaros, kā arī saistībā ar šo projektu jau vairāk nekā desmit gadus rīko dažādus erudīcijas konkursus Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās, rosinot iedzīvotājus izmantot bibliotēkās pieejamos daudzveidīgos informācijas resursus, kuri, pateicoties valsts un pašvaldību finansējumam, bibliotēku apmeklētājiem ir pieejami bez maksas.

 

Informāciju sagatavoja:

Ilma Elsberga
Kultūras informācijas sistēmu centrs
Tālr.: 67844902
E-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv

Sīkāka informācija par spēli:

Anita Vasiļjeva
Sabiedrība Tilde
Tālr.: 67605001
E-pasts: letonika@tilde.lv