Par balvu cīnās Parramatta bibliotēka Sidnejā Austrālijā, Šanhajas Austrumu bibliotēka Ķīnā, ievērojama dabaszinātnieka vārdā nosauktā Janez Vajkard Valvasor Publiskā bibliotēka Krško pilsētā Slovēnijā un maģiskā reālisma rakstnieka Gabriela Garsijas Markesa vārdā nodēvētā bibliotēka Barselonā Spānijā.

Parramatta bibliotēka Sidnejā Austrālijā
Šanhajas Austrumu bibliotēka Ķīnā
Janez Vajkard Valvasor Publiskā bibliotēka Krško pilsētā Slovēnijā
Gabriela Garsijas Markesa bibliotēka Barselonā Spānijā

Pasaules mēroga konkursu kopš 2014. gada rīko Starptautiskā bibliotēku asociāciju un institūciju federācija IFLA. Līdzās atzinībai un atpazīstamībai tiek piešķirta arī naudas balva 5000 ASV dolāru apmērā. Piedalīties var bibliotēkas no visas pasaules. Lai pieteiktos, bibliotēkai jābūt atvērtai iepriekšējā gada laikā jaunā vai pārbūvētā ēkā. Konkursu sponsorē Dānijas IT uzņēmums Systematic, piedāvājot inovatīvus un ērtus digitālos risinājumus arī bibliotēkām un skolām. Lai pieteiktos, bibliotēkai jābūt atvērtai iepriekšējā gada laikā jaunā vai pārbūvētā ēkā, kas iepriekš nav kalpojusi kā bibliotēka. Žūrija vērtē arhitektūras ilgtspējību, draudzīgumu dabai, kā arī IT risinājumus.

Astoņos norises gados (2017. un 2020. gadā konkurss nenotika) starp laureātēm ir dominējušas Skandināvijas dalībnieces: 2021. gadā uzvarēja Oslo publiskā bibliotēka Deichman Bjørvika Norvēģijā, 2019. gadā – Helsinku Centrālā bibliotēka Oodi Somijā, 2016. gadā ­­– Schmidt Hammer Lassen Dokk1 bibliotēka Orhūsā, Dānijā, un 2015. gadā – Kistas Publiskā bibliotēka Zviedrijā. Arī pērn finālistu vidū bija Dānija ar bibliotēku Orhūsas apkaimē Gellerup, savukārt Saūda Arābijas bibliotēku Ithra bija projektējis norvēģu arhitektu birojs Snøhetta. Šogad, lai arī Skandināvijas bibliotēku finālā nav, tomēr Ķīnas pārstāvi ir projektējis Dānijā bāzēts arhitektu birojs Schmidt Hammer Lassen Architects.

Pagājušajā gadā finālā iekļuva Ogres Centrālā bibliotēka no Latvijas. Konkursa vēsturē tā bija pirmā reize, kad finālistu vidū bija bibliotēka no Baltijas valstīm. Tomēr gada balvu ieguva ASV pārstāve – Mizūlas Publiskā bibliotēka.

2023. gada balvas laureāts tiks paziņots jau kongresa pirmajā dienā, 21. augustā neilgi pēc atklāšanas ceremonijas.

Iesakām izlasīt:
Intervija ar Mizūlas publiskās bibliotēkas ASV direktori Slāvenu Lī