Mērķis ir izcelt un izgaismot ar latviešu grāmatniecību saistītās vietas un personības, veicināt sabiedrības līdzdalību un vietējās kopienas identitātes nostiprināšanos.

2025. gadā tiks sagaidīta latviešu grāmatas piecsimtgade. Atzīmējot rakstītā vārda nozīmi un ietekmi sabiedrībā cauri gadsimtiem, Latvijas Nacionālā bibliotēka 2020. gadā uzsāka vairāku gadu notikumu ciklu “Latviešu grāmatai 500”. Lai izceltu grāmatniecības daudzveidību, katram cikla gadam ir apstiprināta sava tēma – 2022. gada tēma ir rokraksti un laikraksti (izceļot pirmo avīžu latviešu valodā divsimtgadi); 2023. gada tēma – grāmatu un ideju izplatīšana un izdošana (izceļot izdevēja Anša Gulbja 150. gadadienu); 2024. gada tēma – bibliotēkas un lasīšana (novērtējot 500 gadus kopš pirmās publiskās bibliotēkas Latvijā aizsākumiem); 2025. gada tēma – grāmata, teksti.

Aicinām noskatīties jaunās video esejas: 

LNB sadarbībā ar Valmieras bibliotēku un Valmieras muzeju sagatavojusi video eseju par grāmatizdevējiem brāļiem Dūņiem – Kārli (1889–1942) un Jāni (1891–1943). Ieskatoties Valmieras muzeja un Valmieras bibliotēkas novadpētniecības materiālos, Valmieras muzeja Novadpētniecības un klientu apkalpošanas centra vadītāja Ingrīda Zīriņa un Valmieras bibliotēkas Pieaugušo apkalpošanas nodaļas vadītāja Alīna Pūce stāsta par ievērojamajiem 20. gadsimta grāmatizdevējiem – brāļiem Dūņiem.

LNB sadarbībā ar Valmieras bibliotēku un Rūjienas izstāžu zāli sagatavojusi video eseju par apgaismības darbinieku, mācītāju un grāmatizdevēju Gustavu Bergmani (1749–1814). Gustava Bergmaņa dzīves stāstu, profesionālo darbību un personību atklāj Rūjienas izstāžu zāles vadītāja Līga Siliņa.

Video tapuši notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros ar Latvijas Kultūras ministrijas atbalstu, atzīmējot rakstītā vārda latviešu valodā nozīmi un ietekmi sabiedrībā un kultūrā cauri gadsimtiem.

Tāpat aicinām noskatīties pirmās trīs video esejas, kuras veltītas bibliotēku krājuma pērlēm:

  1. Pirmās grāmatas latviešu valodā braila rakstā (Latvijas Neredzīgo bibliotēka);
  2. Helmara Rudzīša izveidotās izdevniecības kolekcija “Grāmatu draugs” (Rīgas Centrālā bibliotēka);
  3. Vecbibliotēkas krājums un tā vecākā grāmata (Liepājas pilsētas Centrālā zinātniskā bibliotēka).

 

 

 

www.gramatai500.lv

Aicinām sekot arī “Latviešu grāmatai 500” Facebook lapai.

Informāciju sagatavoja:
LNB Bibliotēku attīstības centrs