Līdz ar Eiropas Padomes Ieteikumu pieņemtās vadlīnijas sniedz politikas plānotājiem, nozares vadošajiem ekspertiem un normatīvā regulējuma izstrādātājiem tās pamattēzes, ko iekļaut likumdošanā, lai nodrošinātu nacionālā līmenī mūsdienīgu un dzīvotspējīgu bibliotēku tīklu.

Pirmkārt, garantēt bibliotēku darbībā vārda brīvību, brīvu piekļuvi informācijai un iespējas demokrātiskai līdzdalībai. Otrkārt, vadlīnijas aicina skatīties uz bibliotēkām Eiropas ilgtspējīgas attīstības programmas ietvaros gan piesaistot resursus, gan darbojoties Eiropas vērtību aizsardzībā. Treškārt, globālie un vietējie apdraudējumi ir jāņem vērā, izvērtējot riskus bibliotēku darbībā un cenšoties preventīvi mazināt risku ietekmi. Ceturtkārt, šobrīd visas nozares skarošā digitālās transformācija liek meklēt jaunu, inovatīvus bibliotēku un informācijas pārvaldības paņēmienus ilgtspējīgas, uzticamas un iekļaujošas bibliotēku ekosistēmas veicināšanai. Visbeidzot, vadlīnijas neļauj aizmirst bibliotēku darbības normatīvajā regulējuma autortiesības un kultūras mantojuma aizsardzības principus.

Šīs vadlīnijas pastiprina aktīvu pilsoniskumu demokrātiskā vidē un paredzētas ne tikai kultūras un izglītības jomām, bet arī koncentrējas uz ilgtspējīgas attīstības programmu 2030. gadam. Vadlīnijas arī pastiprina bibliotēku sociālo dimensiju un to apņemšanos veidot ilgtspējīgu, demokrātisku un taisnīgu sabiedrību.

Eiropas bibliotēku likumdošanas un politikas darba grupā LIBLEG trīs gadu garumā aktīvi piedalījās arī pārstāvji no Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Bibliotekāru biedrības.

Lasīt Ieteikumu (angļu valodā)
Lasīt Ieteikumu (latviešu valodā)

EBLIDA ir neatkarīga Eiropas bibliotēku, informācijas, dokumentācijas un arhīvu asociāciju un institūciju organizācija, kas apvieno 110 biedrus no 34 Eiropas valstīm, pārstāvot 65 tūkstošus publisko bibliotēku. Galvenās EBLIDA darbības jomas ir saistītas ar Eiropas bibliotēku likumdošanu, t. sk. autortiesībām un licencēšanu, bibliotēku ietekmi sabiedrībā un ilgtspējīgas attīstības mērķiem. EBLIDA iestājas par brīvu piekļuvi informācijai digitālajā laikmetā un veicina bibliotēku un arhīvu lomu vienlīdzīgas, demokrātiskas un ilgtspējīgas sabiedrības attīstībā. Plašāka informācija: www.eblida.org

Informāciju sagatavoja:
Anna Iltnere