Seminārā tiks prezentēti divi svaigi ziņojumi – Eiropas publisko bibliotēku finansēšanas struktūru novērtējums un otrais Eiropas ziņojums par ilgtspējīgu attīstību un bibliotēkām. Abi pētījumi veikti, īstenojot Eiropas bibliotēku aptaujas šī gada vasarā un rudenī.

Eiropas ziņojums par ilgtspējīgu attīstību un bibliotēkām ir EBLIDA iniciatīva. Pirmais ziņojums iznāca 2020. gada jūnijā. Gan pirmā, gan otrā ziņojuma aptauju no Latvijas puses aizpildīja apvienota Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) komanda. Varam būt lepni, ka Latvijas bibliotēku virzība ilgtspējīgas attīstības mērķu jomā ir pamanīta, jo tieši LNB tika uzaicināta būt par EBLIDA partneri otrā ziņojuma sagatavošanā līdz 2022. gada pavasarim. Lielā mērā tas noticis arī pateicoties veiksmīgajai Latvijas bibliotēku un muzeju partnerībai, organizējot konferenci Igaunijas, Latvijas un Lietuvas muzeju un bibliotēku darbiniekiem “Ilgtspējīgas attīstības mērķu lokalizēšana Baltijas valstu muzejos un bibliotēkās”. 23. novembra tīmekļseminārā LNB pārstāves Katrīna Kukaine un Kristīne Deksne prezentēs Eiropas bibliotēku aptaujas pirmos secinājumus, kas vēlāk pārtaps otrā Eiropas ziņojuma par ilgtspējīgu attīstību un bibliotēkām saturā. LNB iesaisti ziņojuma sagatavošanā sekmēja arī tas, ka K. Kukaine ir EBLIDA izpildkomitejas locekle, bet K. Deksne EBLIDA ekspertu grupas “Eiropas bibliotēkas un ilgtspējīgas attīstības ieviešana un novērtēšana” (European Libraries and Sustainable Development Implementation and Assessment, ELSIA) locekle.

Seminārā tiks prezentēti arī Pilsētprogrammas Eiropas Savienības partnerībai “Kultūras un kultūras mantojums” rīcības virziena “Vairot izpratni par publiskajām bibliotēkām Eiropā” (Raise Awareness for Public Libraries in Europe) rezultāti un ieceres. Šī rīcības virziena īstenošanā apvienojušies vairāki ietekmīgi bibliotēku jomas partneri no Eiropas.

Ja vēlaties uzzināt aktualitātes par Eiropas publisko bibliotēku finansēšanas modeļiem un iespējām, īpaši Dienaskārtības 2030 aspektā, esat laipni aicināti piedalīties seminārā. Dalība pasākumā – bez maksas; darba valoda – angļu. Lai piedalītos tīmekļseminārā, nepieciešama iepriekšēja reģistrācija.

Informāciju sagatavoja:

LBB valdes priekšsēdētāja
LNB Bibliotēku attīstības centra galvenā bibliotekāre
Māra Jēkabsone