Izdevums, kas tapis notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros, aicina ikvienu iepazīties ar Rīgas grāmatmīļu un profesionālu grāmatnieku ikdienu pirms 100 gadiem. Ceļvedī saistošā, populārzinātniskā formātā sniegta informācija par 20. gs. pirmās puses bibliotēkām, grāmatnīcām, preses kioskiem, izdevniecībām, tipogrāfijām un citiem ievērojamiem un interesantiem objektiem. Lasāmzāle kinoteātrī, bibliotēka šokolādes fabrikā un tipogrāfija pirmajā Rīgas debesskrāpī – tie ir tikai daži pieturas punkti pastaigā pa Rīgas lasāmvietām. Faktus izdevumā papildina vēsturiski foto no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Rīgas Centrālās bibliotēkas, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja un Latvijas Nacionālā arhīva krājumiem un digitālajām kolekcijām.

Ceļvedi veidojuši: Kristina Papule (ideja, saturs), Anita Smeltere (saturs), Jana Dreimane (saturs un konsultācijas), Viesturs Zanders (konsultācijas) un Laura Lukeviča (dizains).

Izdevuma atvēršanas pasākumā 4. novembrī notiks saruna ar ceļveža idejas un satura autori, LNB Periodikas lasītavas galveno bibliogrāfi fondu izpētes jomā Kristinu Papuli un viktorīna ar iespēju laimēt notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” suvenīrus. Visi pasākuma dalībnieki kā pirmie bez maksas varēs saņemt savu ceļveža eksemplāru. Pēc atklāšanas ceļveži ikvienam interesentam bez maksas būs pieejami LNB pie pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” (1. stāvā).

Savukārt 5. novembrī plkst. 11.00 LNB aicina piedalīties ekskursijā pilsētvidē un uzzināt par lasīšanas nozīmi cilvēka ikdienā pirms simts gadiem un šodien. Pastaigas ietvaros varēs aplūkot vietas, kas saistītas ar latviešu grāmatniecības vēsturi, tostarp dažas no ceļvedī “Lasāmvietas” pieminētajām ēkām. Galvenais varonis šajā pastaigā – drukāts vārds latviešu valodā 20. gadsimta pirmajā pusē. Ekskursijas dalībnieki būs aicināti gan dalīties savā pieredzē, gan iesaistīties lasīšanā. Ekskursiju vadīs muzejpedagoģe un viena no “Lasāmvietu” ceļveža satura autorēm Anita Smeltere. Tikšanās ekskursijai pie Stacijas laukuma pulksteņa. Pastaigas garums aptuveni 1 stunda un 30 minūtes. Noslēgums pie Laimas pulksteņa. Ekskursijas mērķauditorija: nesteidzīgi pieaugušie. Ekskursija ir bez maksas, bet tai nepieciešams iepriekš pieteikties ŠEIT. Dalībnieku skaits ierobežots.

Ceļvedis un ekskursija tapuši ar Latvijas Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

Informāciju sagatavoja:
Maija Treile

Pētniecības un interpretācijas centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
maija.treile@lnb.lv