Liepājas pusi izstādē pārstāv Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas 3 filiālbibliotēkas – Valtera bibliotēka, bērnu bibliotēka “Vecliepājas Rūķis”, bibliotēka “Varavīksne”, Grobiņas pilsētas bibliotēka un Krotes bibliotēka.

Pēdējo desmit gadu laikā no jauna celtas vai pārbūvi piedzīvojušas daudzas Latvijas publiskās bibliotēkas. Katrai pilsētai, kur tapusi jauna bibliotēka, tas bijis nozīmīgs notikums. Svarīgi visas valsts mērogā parādīt šīs pozitīvās pārmaiņas novados. 

Arhitekts un izstādes kurators Jānis Dripe: “Šis ir gaismas punktu vizualizācijas projekts un stāsts par pozitīviem procesiem Latvijas bibliotēkās no Līvāniem līdz Valmierai, no Kursīšiem līdz Medumiem vai Jumurdai, Mārupei un Zorģiem. Lai arī mērogi un rocība bieži ir nesalīdzināmi, mēs centāmies pamanīt ne vien izcilību, bet arī labo gribu visos Latvijas novados. Mūsdienīga bibliotēka sen vairs nav tikai grāmatu glabātuve. Labajos piemēros tā ir vietas dvēsele. Tur kopā lieliski sadzīvo kultūras mantojums un mūsdienu tehnoloģijas, grāmata un virtuālais teksts, mazpilsētu miers un pasaules elpa, arhitektūra un saturs.”

Izstāde “Latvijas mazās gaismas pilis” pirmo reiz tika eksponēta Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā, tās atklāšanas nedēļā. “Latvijas mazās gaismas pilis” līdz šim jau skatījuši Ventspils, Valmieras, Daugavpils, Jelgavas, Limbažu, Tukuma, Saldus, Kuldīgas, Viļakas, Madonas, Līvānu un Preiļu iedzīvotāji. Izstāde ikvienam interesentam apskatāma Liepājas Olimpiskajā centrā, Brīvības ielā 39 no 1. līdz 12. septembrim. 

“Latvijas mazo gaismas piļu” izstādes idejas autori ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un Limbažu Galvenās bibliotēkas direktore Dzintra Justa. Fotoizstādi rīko Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda, ABLV Charitable Foundation, Live Riga, Grobiņas novada domes, Bunkas pagasta pārvaldes un citu Latvijas pašvaldību atbalstu. 

Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas attīstības stratēģija par prioritāti ir izvirzījusi modernizēt un paplašināt filiālbibliotēkas, tādējādi dodot iespēju liepājniekiem un Liepājas viesiem ērtāk un vieglāk piekļūt bibliotēkām un izmantot to sniegtos pakalpojumus. Zīmīgs Liepājas publiskajām bibliotēkām bija 2007. gads, kad LCZB filiāle – bērnu bibliotēka “Vecliepājas Rūķis” pārcēlās uz jaunām, plašām un gaišām telpām. Iekārtojot telpas, tika padomāts gan par mazākiem un jaunākiem lasītājiem, izveidojot bērnu stūrīti, gan datortehnikas mīļotājiem ierīkojot E-lasītavu, iekārtojot lasītavu, abonementus. Bērnu bibliotēkas telpās atrodas Reģionālais mācību centrs un konferenču zāle.

 

2008. gada rudenī filiālbibliotēka “Varavīksne” pārcēlās uz jaunām telpām Liepājas Olimpiskajā centrā. No 2010. gada rudens arī Valtera bibliotēka atrodas jaunās, mūsdienīgās un ērtās telpās. Bibliotēka ar savu piedāvājumu ļoti veiksmīgi papildina Liepājas bērnu un jaunatnes centra (struktūrvienība “Laumiņa”) darbību.