PROGRAMMA

Izstāde “Senie drukātie baznīcas teksti”.

Izstādē apskatāmas grāmatas no priestera Viktora Nagļa privātās kolekcijas un bibliotēku krājumiem.

16.00
Izstādes apskate

Ņemot vērā grāmatu senumu, izstāde apskatāma tikai vienu dienu.

16.15
Projekts “Latviešu grāmatai 500”. Ievadvārdi.
Renāte Lenša, Jēkabpils novada Galvenās bibliotēkas direktora vietniece.

Latvijā apjomīgajā piecu gadu programmā (2021–2025) “Latviešu grāmatai 500” atceramies par nozīmīgākajiem procesiem, kas reiz iekustināja latviešu rakstītā un iespiestā vārda izplatību. Pasākums notiek ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

16.30
“Svētā Ignācija ceļš” Priekšlasījums.
Māsa Emanuēla (Linda Ceple) SJE

1540. gadā Romā tika dibināta Jēzus sadraudzība. Svētais Ignācijs no Lojolas bija basku izcelsmes katoļu garīdznieks, Jezuītu ordeņa dibinātājs un tā pirmais ģenerālis. Mūsdienās pazīstams kā ikdienas dzīves un garīguma audzinātājs. Šis fenomens tiek dēvēts par “ignācisko garīgumu”. Tas ir balstīts idejā, ka viss ir daļa no garīgās dzīves.

17.00
“Senākie baznīcas teksti latviešu valodā. Jezuītu kultūrtelpa latviešu literatūrā” Priekšlasījums. Viktors Naglis, garīdznieks, Atašienes Sāpju Dievmātes draudzes un Krustpils Vissvētās Trīsvienības draudzes prāvests.

1507. gadā tiek iespiests pirmais teksts latviski. Pirmoreiz latviešu valoda tiek lietota baznīcas rokasgrāmatā “AGENDA”. Katrs nākošais izdevums ir svarīga Latvijas kultūrvēstures sastāvdaļa, kas nes ne tikai garīgumu, bet attīsta rakstību un latviešu valodu kopumā. Galvenie drukātā teksta izplatītāji Latvijā ir jezuīti. Priekšlasījumā klātesošie tiks iepazīstināti arī ar izstādē apskatāmajiem izdevumiem no prāvesta Viktora Nagļa privātās kolekcijas.

18.00
“Elgera senās dziesmas” Koncerts.

1621. gadā izdotā Georga Elgera dziesmu grāmata “Geistliche Catholische Gesänge” iedvesmoja senās mūzikas pētnieku Guntaru Prāni pievērsties šiem sendziedājumiem. Koncertā skanēs Jezuītu tulkotās baznīcas dziesmas senajā latviešu valodā. (teksts: Mihails Rots, Georgs Elgers).

Georgs Elgers (1585–1672), priesteris, baznīcas tekstu tulkotājs, valodnieks un, iespējams, arī garīgās dzejas autors, misionārs. Kā katoļu priesteris darbojies jezuītu misijās Rīgā, Cēsīs, Daugavpilī, Ilūkstē un Jelgavā.

Pasākums tiek rīkots LNB notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros ar Latvijas Kultūras ministrijas atbalstu.

Vairāk: www.gramatai500.lv

Informāciju sagatavoja: