Ar šo pasākumu Balvu Centrālā bibliotēka ir uzsākusi ceļu uz latviešu grāmatas piecsimtgades jubileju.

Seminārā Dr.hist. Vladislavs Malahovskis stāstīja par Latgaliešu presi neatkarīgajā Latvijā. Viņš norādīja, ka prese pildīja fundamentālu lomu, lai virzītu sabiedrības domas kādā konkrētā virzienā. Kā piemēri tika minēti preses izdevumi: “Latgalīts”, “Jaunō Straume”, “Ļiaužu Bolss”, “Zemnīka Bolss”, “Latgolas Vōrds”, “Zemnīka Ziņas”, “Jaunais Vōrds”, “Latgolas Dorbs” u.c. Malahovskis stāstīja, ka katrā no šiem izdevumiem tika paustas atšķirīgas idejas, atšķirīga politiskā nostāja, aktualizēti dažādi jautājumi sabiedrībā, kā arī – izdevumi sacentās savā starpā.

Dr.hist. Vladislavs Malahovskis. Foto: Džūlija Apine
Žurnāla “A12” redaktore Ināra Groce. Foto: Džūlija Apine
Balvu Centrālās bibliotēkas direktore Ruta Cibule. Foto: Džūlija Apine

Par Latgales žurnālu “A12” stāstīja tā redaktore Ināra Groce. Viņa izteica prieku par latgaliešu valodu digitālajos medijos, tomēr uzskata, ka tieši drukātais medijs attīsta latgaliešu valodu profesionāli, un tas ir tas, ko viņi cenšas darīt žurnālā “A12”. Groce dalījās ar to, kas “stāv zem šī žurnāla”, kas ir tās lietas un cilvēki, kuriem katram ir sava niša un loma “A12” tapšanā.

Semināra laikā dalībnieki iepazinās arī ar izstādēm “Tēlniekam Leo Jānim Briedītim 100” un “Pāri Baltijas jūrai: 1944–1945”, par ko plašāk pastāstīja Balvu novada muzeja direktore Iveta Supe.

Balvu novada muzeja direktoreIveta Supe. Foto: Džūlija Apine
Juris Annuškāns. Foto: Džūlija Apine
Rasma Zvejniece. Foto: Džūlija Apine

Semināra noslēgumā tika pārrunāts nozīmīgs Balvu rajona iedzīvotāju 20. gadsimta 90. gadu atmodas vēstnesis “Balvu Atmoda”, kurā plašu ieskatu sniedza žurnāliste Rasma Zvejniece, kura savulaik strādāja izdevuma redakcijā. “Balvu Atmoda” pauda ideju par brīvību, un viss darbs noticis šīs idejas vārdā – brīvprātīgs darbs ar ierobežotiem resursiem. Kā viens no mērķiem “Balvu Atmodai” tiek atzīta vēlme parādīt, kāda ir tā Latvija, ko bijām zaudējuši un vēlējāmies atjaunot. “Balvu Atmodas” veidotāji norāda, ka šī laikraksta iznākšanas laikā tika pildītas dažādas misijas, lai ietekmētu sabiedrību. Par grūtībām un panākumiem “Balvu Atmodā”, kā arī sasaisti ar sevi un valstī notiekošo, stāstīja arī Kazimirs Šļakota, Juris Annuškāns, Maruta Sprudzāne, Roberts Priedeslaipa un Zinaīda Logina.

Seminārs notika cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros, atzīmējot rakstītā vārda latviešu valodā nozīmi un ietekmi sabiedrībā un kultūrā cauri gadsimtiem.

www.gramatai500.lv

Informāciju sagatavoja:
Džūlija Apine
Balvu centrālā bibliotēka
Speciāliste komunikācijas un radošajā jomā
dzulija@balvurcb.lv