2022. gada ziņojuma struktūra veidota nedaudz atšķirīgi no iepriekšējiem ziņojumiem – tā balstīta Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (IFLA) 2022. gada attīstības tendencēs, lai nostiprinātu bibliotekāru izpratni par to, kā Latvijas bibliotēku darbs iekļaujas starptautisko nozares organizāciju paustajās vadlīnijās un atziņās, kā arī veidotu ciešāku apziņu, ka esam daļa no globālas bibliotēku nozares kopienas. IFLA attīstības tendencēs uzsvērts: ka “mūsu joma ir tikai tik spēcīga, cik daudz cilvēku jūtas tai piederīgi. (..) Tas ir priekšnoteikums, lai īstenotu iespējas, par ko tik daudz runājam, proti, globālu kopienu, kurā cilvēki dalās vērtībās, pieredzē un idejās, lai virzītos uz mērķu sasniegšanu”.

Pārskata ziņojums gatavots cieša sasaitē ar Latvijas Bibliotēku nozares stratēģijā 2023–2027 iezīmētajiem stratēģiskajiem virzieniem, izgaismojot bibliotēku lomu demokrātijas un medijpratības procesos, kopienu stiprināšanā un noturībā, kā arī ar mērķi atbalstīt sabiedrību ar kvalitatīvu pakalpojumu piedāvājumu.

Ziņojums sagatavots, balstoties uz Latvijas kultūras datu portāla statistikas datiem, informāciju no publisko bibliotēku darba gada pārskatiem, bibliotēku speciālistu viedokļiem un atziņām no bibliotēku nozares profesionālajiem pasākumiem, aptaujām, aktuālajiem nozares dokumentiem un jaunākajām profesionālajām publikācijām.

Visas pasaules, tajā skaitā arī bibliotēku dienaskārtību izmainīja 2022. gada 24. februāris – diena, kad Krievija iebruka Ukrainā. Cilvēkos tas izraisīja visdažādākās emocijas: apjukumu, šoku, neizpratni, neticību, bailes un bezpalīdzības sajūtu. Notikušais spēcīgi ietekmēja mūsu prātus un sirdis. Jau no kara pirmajām dienām Latvijas bibliotekārā saime aktīvi iesaistījās vietējo kopienu mobilizācijas pasākumos un organizēja dažāda veida palīdzības kampaņas, sniedza profesionālu atbalstu Ukrainas bibliotēkām, īpaši kultūras mantojuma saglabāšanā.

2022. gads iezīmējās ar Covid-19 ietekmes atslābumu, bibliotēkas atsāka sniegt klātienes pakalpojumus, atjaunojās publiskās norises – izstādes, konferences u.c. 2022. gada bibliotēku statistikas dati apstiprina, ka pēc pandēmijas bibliotēkās atgriežas lietotāji un attiecīgi – salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu – pieaug arī fizisko apmeklējumu skaits.

2022. gadu raksturo arī enerģētikas krīze un taupības pasākumu komplekss. Lai nodrošinātu energoresursu taupību un mazinātu iespējamo enerģētiskās krīzes ietekmi uz valsts un pašvaldību budžetiem, no 2022. gada rudens tika ieviesta virkne elektroenerģijas taupīšanas pasākumu, piemēram, samazināts elektroenerģijas patēriņš bibliotēku telpās vai samazināts klātienes pakalpojumu sniegšanas laiks.

2022. gads paliks atmiņā kā pārmaiņu, pārbaudījumu un vērtību pārvērtēšanas gads, kā arī personību un kultūrvietu nozīmes laiks.

Pārskats sastāv no divām nodaļām un sešām apakšnodaļām.

Lasīt pārskata ziņojumu

Iepazīties ar citiem ziņojumiem

 

Informāciju sagatavoja:
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bibliotēku attīstības centrs