Pavasaris ir arī laiks, kad ik gadu tiek pasniegtas literatūras balvas par izciliem sasniegumiem dažādos literatūras žanros – sekojot līdzi un novērtējot mūsu autoru un tulkotāju panākumus, izdevumā atradīsiet viedokļus par vairākiem nominētiem vai apbalvotiem izdevumiem.

Pārlūkojot jaunieguvumus LNB jauno grāmatu dienās, vai, jo īpaši – uzturoties starp grāmatnīcu jaunumu plauktiem vai pie skatlogiem, nereti pārņem kas līdzīgs bezcerībai: jaunu grāmatu atkal saradies vairāk nekā iespēju tās apskatīt mūsu izdevumā, un kur nu vēl izlasīt! Un te nu mums dažkārt izlīdz atsaucīgi sabiedrotie – literatūras blogeri. Šoreiz mūsu pārdomu slejā – nedaudz par viņiem. Tā kā ar vairākām mūsu valstī pazīstamām blogerēm jau sadarbojamies “Literatūras ceļveža” veidošanā, un arī šis numurs ir kādas blogeres debija mūsu izdevumā, radās interese papētīt un uzzināt vairāk par šo nedaudz pat apskaužamo… šķiet, dzīves veidu, jo par profesiju vai tikai nodarbi dēvēt blogošanu nebūtu īsti pareizi. Blogu “uznāciens” pie mums fiksēts jau pirms aptuveni 20 gadiem. Bet “apskaužamas”, galvenokārt, te divas lietas – prasme ātri iegūt mērķtiecīgi noskatītu jaunizdotu grāmatu un spēja atrast laiku ātrai tās izlasīšanai. Lūkojoties pēc pamatprofesijas, blogeru vidū sastopam visai raibu spektru – ir gan ar literatūru, bibliotēkām un mediju jomu saistīti cilvēki, gan – gluži pretēji – eksakto jomu pārstāvji. Papētot grāmatu blogu saturu, redzams, ka latviešu oriģinālliteratūru nemaz tik daudzi no viņiem savos ierakstos neiekļauj – biežāk apskatos parādās tulkotā literatūra; visai reti tiek rakstīts par dzeju; savukārt gados jaunākus blogerus pārsvarā interesē ārzemju grāmatas, kuras tiek lasītas oriģinālvalodā (šie izvēles kritēriji visai līdzīgi arī citiem mūsdienu grāmatmīļiem). Par blogos ieteiktajām grāmatām liela interese ir ārvalstīs dzīvojošiem tautiešiem, kas arī saprotams, jo fiziska klātbūtne bibliotēkās vai grāmtveikalos viņiem liegta, taču sekot Latvijā notiekošajiem literārajiem procesiem tomēr ir vēlme, kas ļoti iepriecina. Izrādās, blogeru ierakstus lasa un respektē arī vairāki zināmi rakstnieki. Te minēti vien daži aspekti, kuri aicina aizdomāties. Vairāk informācijas, jautājumu un atbilžu par blogiem un blogeriem lasāms portāla “Delfi.lv” rakstā “Žurnāla ‘Domuzīme’ diskusija. Iesaka grāmatu blogeri”.

Secinājumi un pārdomas? Ir gandarījums, ka galvenie darbošanās pamatprincipi gan blogeriem, gan “Literatūras ceļveža” veidotājiem ir radniecīgi – tā ir cenšanās darīt visu iespējamo, lai labi un vērtīgi grāmatu jaunumi sasniegtu iespējami plašāku lasītāju loku, turklāt šajā darbībā nepretendējam uz profesionālu kritiku, bet, jo īpaši, attiecībā uz daiļliteratūru, izmantojam personisko viedokli, formulējam savu subjektīvo attieksmi un darām to atklāti. Vienlaikus aicinām lasītājus aizdomāties arī par to, cik kritiski dažkārt būtu vērtējama grāmatas “aizmugurējā vāka informācija”. Jāatzīst, iespēju, visu veidu informācijas resursu, kur smelties idejas lasīšanai, mūsdienās kļūst arvien vairāk no dienas uz dienu un tās ir teju neierobežotas, un tas ir labi! Bet ko izvēlēties, kam vairāk uzticēties – tas lasītāju pašu un viņu intuīcijas ziņā.

Izdevums pieejams: https://dom.lndb.lv/data/obj/file/31051123.pdf

 

Anda Saldovere
Projektu koordinatore
Attīstības departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Mob. tālr. 29336112
e-pasts: anda.saldovere@lnb.lv