Vienlaikus tas ir arī rakstnieku un grāmatizdevēju ražīgākais periods, kad teju ik dienu dzirdam par jaunu grāmatu atvēršanas norisēm visā Latvijā, kad grāmatu tirgotāju plaukti ir pārpilni ar daudzveidīgas tematikas izdevumiem, priekšplānā liekot spīdīgākos un ar svētkiem tieši vai netieši saistītos. Un kad dažādo mediju reklāmās vērojam, kā lielākie grāmatveikali cenšas cits citu pārspēt poligrāfiskā krāšņumā, satura daudzveidībā un mulsinošu atlaižu piedāvājumos. Decembris ir arī mēnesis, kad Latvijas vadošie literatūrzinātnieki tikušies LNB speciālistu organizētā gada noslēguma diskusijā, lai pārrunātu 2019. gada oriģinālliteratūras un tulkotās literatūras devumu, spilgtākos latviešu autoru izdevumus, kā arī dažādu žanru prognozējamo vietu mūsu valsts literatūras vēsturē. Statistikas dati liecina, ka šobrīd mazajā Latvijā (ieskaitot vienas grāmatas izdevējus) reģistrēti pat 478 dažāda mēroga izdevēji! Spraigās diskusijas, kura LNB notika 13. decembrī, ierakstu publiskosim LNB “Youtube” kanālā, kā arī Latvijas Bibliotēku portālā jau 2020. gada sākumā, un par to tiks nosūtīta informācija uz nozares speciālistu vēstkopām.

Mēģinot iztēloties, kā šajā pirmssvētku steigas pārņemtajā gaisotnē jūtas vairums Latvijas bibliotēku krājumu komplektēšanas speciālistu, pieļaujams, ka neviennozīmīgi. Iespēju, kā izvēlēties sev atbilstošāko un vajadzīgāko, joprojām netrūkst, un LNB speciālistu sagatavotais “Literatūras ceļvedis” ir tikai viens no daudzajiem grāmatu iegādes palīgrīkiem. Arī mūsu izvēle – ko iekļaut, bet no kā atteikties – nav vienkārša. Sastādot kārtējo – decembra – numuru, visvairāk paļāvāmies uz konkrēto ieteicēju personīgo intuīciju, par galveno grāmatu izvēles vadmotīvu vai atslēgas vārdu aicinot izmantot svētku priekšnojautas. Tā rezultātā piedāvājam grāmatu kopu, kuru nosacīti var iztēloties kā simbolisku bibliotēkas vai jebkuras citas Ziemassvētku svinēšanas vietas papildinājumu. Ar saturu, noskaņu, vēstījuma formu, izpildījumu… No mācību palīglīdzekļa līdz pavārgrāmatai, no nostalģijas līdz nelielam sarkasmam! Aicinām arī lasītājus ļauties svētku sajūtām ar brīnišķīgu lasīšanas ideju palīdzību kā vienu no dzīves svinēšanas veidiem!

Uz tikšanos jau nākamā gada februārī!

Izdevums pieejams: https://dom.lndb.lv/data/obj/file/27660395.pdf