Šis rullis, kas ir viens no bīta paaudzes intensīvā un eksplozīvā radošuma simboliem, kopš pagājušās nedēļas beigām apskatāms Ņujorkas publiskajā bibliotēkā kopā ar citiem dokumentiem, fotogrāfijām un priekšmetiem saistītiem ar Keruaku un viņa biedriem: rakstnieka un multimediju mākslinieku Viljamu S. Berousu, dzejnieku un aktīvistu Alenu Ginsbergu un trakulīgo piedzīvojumu meklētāju Nīlu Kesidiju, kas kļuva par "On the Road" galvenā tēla Dīna Moriartija prototipu.
Uz ruļļa ir uzdrukāts oriģinālais, nerediģētais "On the Road" teksts, kas ir daļēji dokumentāls Keruaka stāsts par neapmierinātiem ar dzīvi un dumpīgiem jauniešiem, kas ceļo pa ASV un Meksiku un cenšas atrast savu vietu Amerikas sabiedrībā pēc Otrā pasaules kara.
Kamēr grāmatas publicētajā versijā, kas vēl 50 gadus pēc izdošanas katru gadu tiek pārdota aptuveni 100 000 eksemplāros, vairāku varoņu vārdi mainīti, kā arī notušētas un pieklājīgāk aprakstītas dažas seksa ainas, lasot rulli, skaidri redzams kurus no saviem draugiem Keruaks izmantojis kā savu tēlu prototipus.
2001. gadā rulli izsolē par 2,4 miljoniem ASV dolāru (1,16 miljoniem latu) nopirka kāds privāts pircējs, kas piekritis izlikt apskatei tā pirmo daļu – aptuveni 18 metrus.
Izstāde "Beatific Soul: Jack Kerouac On the Road" Ņujorkas publiskajā bibliotēkā turpināsies līdz 2008. gada 16. martam, taču pēc 24. februāra "On the Road" manuskripts vairs nebūs apskatāms.

LETA AFP