2022. gads LNB kā izglītības iestādes darbā bijis panākumiem bagāts – uzsākta modulārās profesionālās tālākizglītības programmas īstenošana, notikuši izglītības projekti, īstenoti kvalifikācijas eksāmeni un ar labiem rezultātiem noslēgts izglītības iestādes akreditācijas un vadītāja vērtēšanas process. Varam būt priecīgi, ka turpināsim būt akreditēta izglītības iestāde līdz 03.11.2028.

Viens no lielākajiem šī gada sasniegumiem ir bibliotēku nozarē unikāla izdevuma – mācību līdzekļa “Bibliotēku zinības”* – izveide. Pašu veidotu un profesionālu mācību materiālu nodrošināšanu izglītojamajiem kā izglītības iestādes stipro pusi atzina arī akreditācijas komisija.

128 lappusēs konspektīvi aprakstīta bibliotēkas darbība un tajā notiekošie procesi, sākot no bibliotēkas darbības tiesiskā regulējuma līdz pasākumu organizēšanai bibliotēkā. Ietvertās tēmas palīdz izprast un apgūt profesijas “Bibliotekārs” standartā aprakstītos bibliotekāra uzdevumus un pienākumus. Mācību līdzeklis tapis pēc LNB Kompetenču attīstības centra iniciatīvas un ar tā finansējumu. Mācību līdzekļa autori ir nozares speciālisti (vairums no tiem arī LNB formālo programmu pedagogi): Ieva Andžāne, Aiga Balode, Vineta Baško, Kristīne Deksne, Dzintra Dzene, Dženija Dzirkale-Maļavkina, Daina Girvaite, Viktorija Gramakova, Gunta Grundmane, Jurģis Īvāns, Māra Jēkabsone, Iveta Kurme, Linda Langenfelde, Tālivaldis Langenfelds, Kristina Papule, Agnese Pašāne, Diāna Rudzīte, Aiva Stūrmane, Katrīna Taurēna, Elita Vīksna, Ginta Zalcmane.

Autori apmēram pusgadu veidoja saturu, šo procesu vadīja mācību līdzekļa sastādītāja un galvenā redaktore, LNB KAC nozares izglītības speciāliste Dženija Dzirkale-Maļavkina. Mācību līdzeklis, lai gan ar nopietnu saturu, ir košs un vizuāli pievilcīgs, par tā noformējumu un maketēšanu rūpējās LNB Dizainu projektu vadītāja Linda Jeromane.

Šiem notikumiem par godu 15. decembrī notika svētki – sirsnīgajā pasākumā, kuru daiļoja Rīgas Latviešu biedrības muzikantu un dejotāju priekšnesumi, kopā pulcējās gan LNB KAC darbinieki un vadība, gan izglītības programmu pedagogi un eksāmenu komisijas locekļi, gan mācību līdzekļa autori. LNB sveica arī Latvijas Bibliotekāru izglītības apvienība.

*Mācību līdzekli atļauts izmantot tikai nepastarpinātā mācību un pētniecības procesā nekomerciālos nolūkos. Šobrīd tas ir paredzēts izmantošanai tikai LNB mācību un eksaminācijas procesā. Bibliotēkām, ja tās vēlas, piedāvājam savai lietošanai saņemt 2016. gadā LNB izveidoto mācību palīglīdzekli “Informācijas un bibliotēku zinību pamati”.

Informāciju sagatavoja:
LNB Kompetenču attīstības centra vadītāja Agnese Pašāne