Otrdien Lietuvas nacionālajā Martīna Mažvīda bibliotēkā tika parakstīts līgums, kurā Bila un Melindas Geitsu fonda "Pasaules bibliotēku" programma Lietuvai piešķir 35,7 miljonus litu (7,3 miljonus latu) šā projekta īstenošanai. Lietuva no savas puses šim nolūkam atvēl 24 miljonus litu (4,9 miljonus latu), bet programmas partnere, kompānija "Microsoft" projektam dāvina jaunu programmatūru 16,4 miljonu litu (3,3 miljonu latu) vērtībā, ar ko tiks aprīkoti vairāk nekā 4100 datori Lietuvas bibliotēkās.

Projekts, ko Lietuvas Kultūras ministrija un Nacionālā bibliotēka gatavojas īstenot trīsarpus gadu laikā, pavērs visu 60 Lietuvas pašvaldību iedzīvotājiem iespēju bez maksas lietot datorus un internetu publiskajās bibliotēkās. Tas turpina 2002.gadā apstiprināto bibliotēku modernizācijas programmu, kura turpināsies līdz 2013. gadam.

Kā pastāstījis Lietuvas kultūras ministrs Jons Jučs, piecos gados bibliotēkās jau investēti aptuveni 150 miljoni litu (30,6 miljoni latu). Pēc ministrijas datiem, vēlēšanos piedalīties projektā izteikušas 1218 no 1417 Lietuvas bibliotēkām, bet ne visas no tām atbildušas stingrajiem projekta noteikumiem.

"Pašvaldību padomes lemj, vai bibliotēka ir perspektīva, vai vērts tajā investēt prāvus līdzekļus, lai garantētu ne vien pieslēgumu un tehnisko apkopi, bet arī drošību," piebildis projekta vadītājs Ķēstutis Juškevičs.

Pēc viņa teiktā, 2008. gadā paredzēts modernizēt publiskās bibliotēkas pilsētās, bet 2009. un 2010. gadā arī laukos, kur paredzēts nodrošināt ātrgaitas platjoslas interneta pieslēgumu. Gandrīz 2000 bibliotekāriem tiks rīkotas mācības, lai viņi varētu profesionāli iepazīstināt lietotājus ar jauno tehnoloģiju sniegtajām iespējām.

Kā pastāstījusi Lietuvas bibliotekāru biedrības vadītāja Vida Garunkštīte, šobrīd interneta pieslēgums ir aptuveni 60% Lietuvas bibliotēku, bet tas ir novecojis un vairs neatbilst mūsdienu prasībām.

Kultūras ministrs arī solījis, ka nākamgad tiks palielinātas bibliotekāru algas, bet bibliotēku fondu atjaunošanai iecerēts piešķirt 3 miljonus litu (612 000 latu).

LETA