Ceturtdien, 3. februārī, plkst. 15.35 Latvijas Radio 1 (LR 1) ēterā sāks skanēt jauns raidījums “Grāmatai pa pēdām. Latviešu grāmatai 500”. To veido LR 1 sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), tuvojoties 2025. gadam, kad apritēs 500 gadi, kopš iespiesta pirmā grāmata latviešu valodā. Raidījuma mērķis ir caur ekspertu pētījumiem un vēstures avotiem izzināt, kā piecu gadsimtu garumā attīstījusies latviešu valoda un grāmatniecība, ietekmējot zināšanu, ideju un inovāciju apriti un izplatību Latvijas teritorijā un veicinot Latvijas piederību Eiropas kultūrtelpai. Pirmajā epizodē žurnālists Toms Treibergs kopā ar LNB vadošo pētnieku Gustavu Strengu dosies uz Lībeku Vācijā, lai meklētu ziņas par pirmo grāmatu latviešu valodā.

Jaunajā raidījumā tiks lūkotas un skaidrotas liecības par rakstiem, pierakstiem un tulkojumiem latviešu valodā, kas saglabājušies līdz mūsdienām un kam ir bijusi būtiska nozīme mazo valodu attīstībā Eiropā; reportāžās atklātas vietas, kas saistītas ar kādu no aplūkojamajiem vēsturiskajiem notikumiem un pētīti iemesli, kāpēc jaunas lietas radušās noteiktajā vēsturiskajā situācijā; lasīti senie teksti un komentēta to nozīme mūsdienās.

Raidījums “Grāmatai pa pēdām. Latviešu grāmatai 500” būs dzirdams LR 1 – katru ceturtdienu plkst. 15.35 ar atkārtojumiem svētdienās plkst. 16.35. Tas būs pieejams arī LR 1 un LNB Spotify kanālos un mājaslapās, kā arī sabiedrisko mediju portālā “LSM.lv”, papildināts ar ekspertu esejām. Pārraidi vadīs žurnālisti Laima Slava un Toms Treibergs kopā ar LNB un citu zinātnisko institūciju pētniekiem.

Latviešu grāmatai 500

Tautas tapšanas saknes ir meklējamas tūkstošiem gadu senā vēsturē, savukārt latviešu nācijas dzīvotspēju pirms 500 gadiem nostiprināja pierakstītā, pavairotā un izlasītā valoda. Ar iespiestu vārdu, pirmajiem rakstītā vārda klausītājiem un lasītājiem sākās jauns laikmets, kas būtiski ietekmējis Latvijas attīstību. Atzīmējot rakstītā vārda latviešu valodā ietekmi sabiedrībā un kultūrā cauri gadsimtiem, 2025. gadā sagaidīsim latviešu grāmatas piecsimtgadi. Ceļu uz to izgaismos daudzveidīgu notikumu cikls “Latviešu grāmatai 500”, ko īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar citām kultūras un atmiņas institūcijām.

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts