Saskaņā ar datiem iedzīvotāji visaktīvāk lietojuši brīvpieejas mašīntulkošanas un runas tehnoloģiju platformu Hugo.lv (1 078 394 apmeklējumi un 1 458 827 lapu apskates) un Latvijas filmu portālu Filmas.lv (533 419 apmeklējumi un 1 863 439 lapu apskates). Tāpat ar interesi skatīts lielo valsts nozīmes un augstskolu bibliotēku Kopkatalogs, lietotājiem apmeklējot resursu 462 222 reizes un veicot 2 548 557 lapu apskates.

Valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platforma Hugo.lv ir īpaši pielāgots risinājums valsts pārvaldes vajadzībām un nodrošina automatizētu tulkošanu latviešu, angļu un krievu valodā, izmantojot jaunākās neironu mašīntulkošanas tehnoloģijas, kas būtiski uzlabo tulkojumu kvalitāti. Attīstoties balss tehnoloģijām, platformā Hugo.lv ir iekļauti modernākie runas atpazīšanas un sintēzes rīki. Runas atpazinējs nodrošina runas pārvēršanu tekstā no iepriekš ierakstīta audiofaila vai diktēta teksta. Savukārt balss sintēze sniedz iespēju rakstīto tekstu izrunāt balsī.

Latvijas filmu portāls Filmas.lv ir filmu krātuve, kura piedāvā gan visaptverošu un precīzu informāciju par Latvijā radītajām filmām, gan iespēju digitalizētā veidā daļu no šīm filmām noskatīties bez maksas Latvijas pašvaldību publisko bibliotēku datoros. Turklāt minētajā vietnē regulāri tiek papildināta sadaļa ar Latvijas filmām, kuras portāla satura veidotāji piedāvā skatīties ikvienam bez maksas brīvpieejā tiešsaistē. Jāatzīmē, ka 2019. gadā portāla lietotāju pie ekrāniem pavadītais laiks kopā veidoja 1 831 dienu (43 965 stundas), kas vairāk par 500 dienām pārspēja 2018. gadā pie ekrāniem pavadīto laiku.

Trešais apmeklētākais resurss ir bijis lielo valsts nozīmes un augstskolu bibliotēku Kopkatalogs, kurā iespējams meklēt šajās bibliotēkās pieejamo izdevumu bibliogrāfijā.

Popularitātes ziņā minētajām trim vietnēm seko Latvijas Bibliotēku portāls (193 677 apmeklējumi un 433 801 lapu apskates), nozares profesionāļu virtuālā tikšanās vieta un reizē informācijas avots par bibliotēkās notiekošajiem procesiem. Salīdzinoši liela interese bijusi par 2018. gada nogalē izveidoto Kultūras datu portālu Kulturasdati.lv (187 974 apmeklējumi un 416 481 lapu apskates), kas piedāvā visaptverošu un lietišķu informāciju par Latvijas kultūras objektiem. Savukārt pirms gada izveidotā platforma “3td e-GRĀMATU bibliotēka”, kurā bez maksas lasīšanai internetā tiek piedāvātas tulkotās un oriģinālliteratūras grāmatas latviešu valodā, sasniedza 181 689 apmeklējumus un 483 943 lapu skatījumus.

Kopumā Kultūras informācijas sistēmu centrs nodrošina vairāk nekā desmit dažādu ar kultūru un izglītību saistītu resursu un rīku darbību, kuri bez maksas iedzīvotājiem pieejami tiešsaistē. Šos resursus veido gan portāli (Latvijas Nacionālais Terminoloģijas portāls, Latvijas filmu portāls Filmas.lv, Audiovizuālo ierakstu portāls Diva.lv, Latvijas Bibliotēku portāls, Pārrobežu e-arhīvs, Kultūras datu portāls) un interneta platformas (valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platforma Hugo.lv, 3td e-Grāmatu bibliotēka), gan valsts nozīmes informācijas sistēmu publiskie resursi (Kopkatalogs, interneta meklētājs PRIMO, Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogs nmkk.lv, Vienotā valsts arhīvu informācija sistēma Arhivi.gov.lv), kā arī mašīntulkošanas mobilā lietotne Hugo.lv.

Informācija sagatvoja:
Ilma Elsberga
Kultūras informācijas sistēmu centra projekta vadītāja asistente
E-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv