Bila & Melindas Geitsu fonda Globālo bibliotēku iniciatīvas programma ir publisko bibliotēku attīstības projekta "Trešais tēva dēls" līdzfinansētājs, kas projekta īstenošanā ieguldījis 16,2 miljonus ASV dolāru. "Trešais tēva dēls" ir fonda pilotprojekts Eiropā – līdz šim fonds atbalstījis bibliotēku attīstību Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā. 2007. gada decembrī fonds piešķīra grantu arī Lietuvas bibliotēku attīstībai.

Džesika Dora ir Bila & Melindas Geitsu fonda Globālo bibliotēku iniciatīvas projektu vadītāja un fondā strādā jau kopš 1997. gada. Līdzās projektam Latvijā, viņas pārraudzībā ir arī tādas grantu saņēmējvalstis kā Lietuva un Meksika. Deivs Fenels fondam pievienojās 2006. gadā un ir vadītājs informācijas tehnoloģiju jomā, kurš atbild par informācijas tehnoloģiju sistēmu plānošanu, ieviešanu, uzturēšanu un izvērtēšanu stratēģiskā līmenī.

Vizītes laikā Deivs Fenels un Džesika Dora apmeklēs bibliotēkas gan Rīgā un tās apkārtnē, gan Latgalē un Kurzemē, tai skaitā, Rožupes, Vanagu, Sutru, Kastīres, Aglonas, Talsu, Popes, Ventspils un citas bibliotēkas. Iecerēts apciemot arī Rīgas un Kurzemes Reģionālos mācību centrus Ventspilī un Liepājā un Liepājas neredzīgo bibliotēku. Fonda pārstāvji piedalījās arī Rīgas Centrālās filiālbibliotēkas "Vidzeme" atklāšanā.

Kurzemes reģiona apmeklējuma ietvaros paredzēts piedalīties projekta "Trešais tēva dēls" Kurzemes reģiona noslēguma pasākumā. Tajā tiks demonstrēta projekta ietvaros tapusī filma "Anastasija", kas ir stāsts par Preiļu rajona Vārkavas novada Vanagu bibliotekāri Anastasiju Vaivodi.

Viesošanās laikā plānotas arī tikšanās ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktoru un projekta "Trešais tēva dēls" uzraudzības komitejas padomes locekli Andri Vilku, Ventspils pilsētas domes izpilddirektora v.i. Aldi Ābeli, e-lietu ministri Signi Bāliņu un Kultūras ministrijas valsts sekretāri Solvitu Zvidriņu.

2006. gada nogalē Bila & Melindas Geitsu fonds piešķīra Latvijai 16,2 miljonus ASV dolāru informācijas tehnoloģiju attīstībai pašvaldību publiskajās bibliotēkās. Bezmaksas platjoslas internets, jauna datortehnika, apmācīts personāls – tie ir tikai daži no jaunieguvumiem, kas turpmāk raksturos ikvienu no 874 Latvijas bibliotēkām. Latvijas pašvaldību publisko bibliotēku attīstības projektu, kuram bez Geitsu fonda granta un Latvijas valsts līdzfinansējuma programmatūru 8,9 miljonu ASV dolāru apmērā ziedojusi arī kompānija Microsoft, īsteno Kultūras ministrijas valsts aģentūra "Kultūras informācijas sistēmas".

Informāciju sagatavoja:
Kaspars Rūklis