1873. gadā Jelgavā grāmatveikalu ar lasāmbibliotēku atvēra pirmais latviešu tautības izdevējs Heinrihs (Indriķis) Alunāns. Lasāmbibliotēkā esot bijušas gandrīz visas latviešu grāmatas. Pilsētā tā bijusi iecienīta. Alunāna grāmatveikals ar lasāmbibliotēku uzskatāms par vienu no ilglaicīgākajiem latviešu grāmattirdzniecības uzņēmumiem. Tas darbojās no 1873. līdz pat 1944. gadam, ar pārtraukumu pirmās padomju okupācijas gadā.

Lai izceltu Heinriha Alunāna devumu grāmatniecības un pilsētas vēsturē, Jelgavas Pilsētas bibliotēka radījusi bibliotekāro kafejnīcu “Tējnīca pie Allunan Indriķ”. Ar mākslinieka Raita Junkera palīdzību tējnīca iekārtota atbilstoši 1873. gada lasāmbibliotēku noskaņai, sniedzot apmeklētājiem iespēju izjust šī laika vēsturisko elpu un rosinot citādākā ceļā izzināt būtiskus vēsturiskos notikumus un personības.

Tējnīcā skatāma mākslas studijas “Mansards” audzēkņu darbu izstāde “Senā grāmatu grafika”.

“Tējnīca pie Allunan Indriķ” apmeklētājiem būs atvērta jau no 15. līdz 20. maijam, kad visas nedēļas garumā, aicinām ikvienu bibliotēkas un pilsētas viesi paciemoties Jelgavas bibliotēkā un izjust īpašu svētku noskaņu, kā arī 27. maijā lasītāju klubiņa saietam pilsētas svētku gaisotnē.

“Tējnīca pie Allunan Indriķ” pasākumu programma:

 • 15. maijā no plkst. 12 līdz 14 tēja ar Jura Alunāna “Dziesmiņām”. Garda tēja skaistā krūzē un nesteidzīgi dzejas lasījumi no mums. Ņem līdzi savu pusdienu sviestmaizi un baudu klausīties.
 • 16. maijā no plkst. 16 līdz 18 tēja ar romāna “Mērnieku laiki” lappusēm. Garda tēja skaistā krūzē un romāna lasījumi no mums. Ņem līdzi pēcpusdienas mieru un kāri dzirdēt.
 • 17. maijā no plkst. 12 līdz 14 tēja ar sarunām par mūsu valodu toreiz un tagad. Garda tēja skaistā krūzē un valodas gardumi no mums. Ņem līdzi kārā zoba kumosiņu un priecīgu prātu.
 • 18. maijā no plkst. 16 līdz 18 tēja seno laikrakstu “Tēvija” pāršķirstot. Garda tēja skaistā krūzē un avīžlapas no mums. Ņem līdzi cepumiņu un izziņas tieksmi.
 • 19. maijā no plkst. 12 līdz 14 tēja ar Heinriha Alunāna izdoto humoru. Garda tēja skaistā krūzē un satīras izlase no mums. Ņem līdzi saldumiņu un smaidu dozīti.
 • 20. maijā tējnīca atvērta no plkst. 10 līdz 16:
  • Klausies stāstus par grāmatizdevēju Heinrihu Alunānu.
  • Tējnīcā viesosies autore Signe Lūsiņa.
  • Vecās drukas burtošanas stundas ar Elizabeti Alunāni (Andru Pootu).
 • 27. maijā no plkst. 12 līdz 14 tējnīcā lasītāju klubiņa sanākšana.

Pasākuma laikā tiks fotografēts un filmēts ar mērķi informēt sabiedrību par aktivitātes norisi, kā arī arhīva uzkrāšanas, dokumentēšanas, saglabāšanas vajadzībām un publicitātes materiālu veidošanai. Laipni aicināts ikviens interesents!

Vairāk par projektu:
Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar reģionu bibliotēkām 2023. gada 1. martā uzsāka īstenot Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītu projektu “Ceļā uz “Latviešu grāmatai 500″ Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad”, iekļaujoties 2023. gada notikuma cikla “Latviešu grāmatai 500” tēmā – grāmatu un ideju izplatīšana un izdošana, īpaši izceļot latviešu izdevēja Anša Gulbja 150. gadadienu. Projekta mērķis ir izgaismot grāmatniecības procesus un notikumus Latvijas reģionos. Laika posmā no 2023. gada aprīļa līdz decembrim Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Jelgavas, Valmieras, Bauskas, Valkas, Liepājas, Limbažu un Daugavpils reģiona galvenajām bibliotēkām organizēs plašu pasākumu programmu ar daudzveidīgām norisēm.

Aicinām sekot līdzi jaunumiem un aktivitātēm Bibliotēku portāla sadaļā “Latviešu grāmatai 500”, kā arī tīmekļvietnē www.gramatai500.lv un “Latviešu grāmatai 500” Facebook lapā.

 

 

Informāciju sagatavoja:
Klinta Kalnēja-Āne
Jelgavas Pilsētas bibliotēkas
Projektu vadītāja
klinta.kalneja-ane@biblioteka.jelgava.lv
www.jelgavasbiblioteka.lv