Patlaban LNB strādā 12 glābēji, kā arī karavīri un paši bibliotēkas darbinieki, taču viņi izvietojušies “ķēdītē”, lai lieki neradītu grīdas vibrēšanu. Pagaidām neesot pazīmju par grīdas tālāku iebrukšanu, teica Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Inga Vetere.

Kā ziņots, LNB galvenajā grāmatu krātuvē Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 14, 18. jūnijā ielūza grīda un aptuveni 1200 ārzemju literatūras jaunākās un lasītāju vispieprasītākās grāmatas iekrita pagraba stāvā. Bīstamā situācijā atradās vēl vairāk nekā 70 000 krātuves grāmatu, kas bija iegruvuma tuvumā.

Trīs dienu laikā pa logu no apdraudētās grāmatu krātuves izdevies evakuēt aptuveni 20 000 grāmatu, bet vēl gandrīz 60 000 grāmatu atrodas apdraudētajā telpā.

LNB galvenajā grāmatu krātuvē, kuras grīda turpina ieliekties, patlaban drīkst atrasties tikai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) speciālisti, bibliotēkas darbiniekiem un brīvprātīgajiem tur ieeja liegta. Palīdzēt evakuēt grāmatas uz drošāku vietu šodien ieradušies 32 karavīri, kuri nomainīja tos lietū samirkušos LNB darbiniekus, skautus, gaidas un citus brīvprātīgos, kuri pa “ķēdīti” evakuēja grāmatas rīta pusē. Sākotnēji bija plānots veidot trīs “ķēdītes” grāmatu evakuācijai, bet drošības apsvērumu dēļ varēja strādāt tikai viena.

No grāmatu krātuves grāmatas tiek pārvietotas uz LNB grāmatvedību, bibliotēkas Eiropas Savienības informācijas centru un citām telpām, kuru pārsegumi jau agrāk ir nostiprināti.

Pirmdienās LNB apmeklētājiem slēgta, taču par to, vai otrdien, 22. jūnijā, bibliotēka būs atvērta apmeklētājiem, informācija tiks sniegta vēlāk, kad būs zināms, cik operatīvi un veiksmīgi norit glābšanas darbi.

Pagaidām nav vēl zināms, cik dienas būs nepieciešamas, lai evakuētu visas piektdienas avārijā cietušās grāmatas, teica Egle.

Bibliotēkas ēkai Krišjāņa Barona ielā 14 šogad aprit simts gadi. Aptuveni puse no ēkas ir VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdījumā un apsaimniekošanā un ir nodota bibliotēkai lietošanā. Pārējā ēkas daļā atrodas privatizēti dzīvokļi. Avārijā cietusī daļa ir piebūve ēkas pagalmā. Grāmatas iekrita piebūves pagrabā, kas nav bibliotēkas lietošanā.

Aija Rutka LETA
Emīlija Kozule LETA