Pirms simt gadiem, 1923. gada 26. jūnijā, Latvijas Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu par pieminekļu aizsardzību ar kuru Latvijā tika izveidota valstiska kultūras mantojuma pārvaldības sistēma, kuras centrā bija Pieminekļu valde – pirmā nacionāla mēroga un nozīmes kultūras pieminekļu nozares institūcija. Vienlaikus pieminekļu aizsardzības un pārvaldības vēsturi Latvijā veidojuši gan entuziasma pilns arhitektu, vēsturnieku, arheologu, mākslas vēsturnieku un citu nozaru speciālistu darbs, gan kultūras mantojuma kopienas neapsīkstošās aktivitātes.

Lai atskatītos uz nozares attīstību un salīdzinātu to ar kaimiņvalstīm, biedrība ICOMOS Latvija sadarbībā ar Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāti rīko konferenci “Latvijas kultūras mantojuma pārvaldības simtgade: vēsturiskā pieredze un aktuālie jautājumi” Rundāles pils muzejā.

Konferences 1. sekcija tiks izzināti kultūras pieminekļu apzināšanas un pārvaldības pirmsākumi Latvijā, analizēta Pieminekļu valdes darbība arheoloģijā, etnogrāfijā, mākslas vēsturē un arhitektūrā 1920. un 1930. gados, izvērtēta tradīciju lomu Latvijas kultūras mantojuma aizsardzībā 20. gadsimta otrajā pusē okupācijas varas apstākļos.

Konferences 2. sekcijā tiks aplūkota kultūras mantojuma pārvaldības vēstures aspektus Baltijas jūras reģiona valstīs (Lietuvā, Igaunijā, Polijā), akcentējot kopīgās un atšķirīgās tendences kultūras mantojuma izpratnē un politikā valstīs, kas tapa vai atguva neatkarību Eiropā pēc Pirmā pasaules kara. Konferenci noslēgs diskusija par kultūras mantojuma pārvaldības mūsdienu aktualitātēm, skatot tās gan no kultūras mantojuma politikas un likumdošanas, gan sabiedrības attieksmes un atsevišķu ar pagātnes mantojumu saistītu nozaru skatupunkta.

Dalība konferencē ar iepriekšēju reģistrāciju ŠEIT.

 

Informāciju sagatavoja:
ICOMOS Latvia
www.icomos.lv