Izstāde veltīta Anša Gulbja apgāda 120 gadadienai. Tajā skatāmas apgāda grāmatas no Jēkabpils pilsētas bibliotēkas krājuma kā 1932. gadā iznākušais Jāņa Grota dzejas krājums “Vakara mākoņi”, Sofokla traģēdija “Ķēniņš Edips”, Raiņa “Adio bella : no Dagdas skiču burtnīcas”, 1928. gada iznākusī P. Bērziņa grāmata “Latvijas brīvības cīņas 1918–1920” un citi izdevumi. Anša Gulbja izdevniecība izveidota 1903. gadā Sanktpēterburgā, tās dibinātājs ir latviešu grāmatizdevējs un rakstnieks Ansis Gulbis (1873–1936). Pirmā izdevniecības izdotā grāmata ir J. V. Gētes „Rakstu” 1. sējums ar dzeju Raiņa un Aspazijas tulkojumā.

Līdz 1914. gada rudenim Gulbja izdevniecībā iznāca apmēram 200 dzeltenos vākos brošēti pasaules klasiķu darbu tulkojumi un zinātniskā literatūra. Lauku skolām 200 sērijas eksemplārus izdalīja bez maksas. Pirmā pasaules kara laikā A. Gulbis apmēram 9000 „Universālās bibliotēkas” sējumu dāvināja latviešu strēlniekiem.

1919. gadā A. Gubja apgāds atjaunoja darbību Rīgā. 1920.–1930. gados apgāds izdeva latviešu rakstnieku darbus arī vācu un angļu valodā. Viņa izdevumu vidū bija nozīmīgi sava laika iespieddarbi, R. Egles un A. Upīša sakārtotā “Pasaules rakstniecības vēsture”, kā arī K. Strauberga sastādītā “Grieķu lirika”, Dantes “Dievišķā komēdija”. 1927. gadā apgāds sāka izdot pamatīgo Latviešu konversācijas vārdnīcu, kas iznāca arī pēc Gulbja nāves, bet palika nepabeigta Latvijas okupācijas dēļ.

Izstāde tiek rīkota notikumu cikla “Latviešu grāmatai – 500” ietvaros.

Informāciju sagatavoja:
Jēkabpils pilsētas bibliotēka