Vēsturnieks Gatis Krūmiņš uz pirmo raidierakstu cikla “Rūpniecības mantojums” sarunu aicinājis RAF (Rīgas autobusu fabrika) māksliniekus–konstruktorus Juri Kreicbergu un Olafu Ceplēviču. Leģendāro mikroautobusu “Latvija” stāstu un citu ražotāju stāstus turpmāk katru otro ceturtdienu varēs iepazīt digitālās kolekcijas “Industriālais mantojums” vietnē pie konkrētā uzņēmuma apraksta un LNB Spotify un SoundCloud kanālos. “Rūpniecības mantojums” raidierakstu ciklā turpmāk plānotas sarunas ar “Cēsu alus darītavas”, VEF, “Valmieras stikla šķiedras” un virkni citiem ražotņu pārstāvjiem.

Digitālajā kolekcijā “Industriālais mantojums” apskatāmi vairāk nekā 10 000 digitālie objekti par 108 Latvijas uzņēmumiem. Lietotājiem ir pieejamas arhīvu lietas, fotogrāfijas, kinohronikas, patenti un citi nozīmīgi resursi. Kolekcijai pakāpeniski tiek pievienoti Latvijas muzeju digitalizētie muzeju priekšmeti. Ar šiem materiāliem jau papildinātas Tautas daiļamatniecības meistaru ražošanas apvienība “Daiļrade”, zeķu fabrika “Aurora”, Rīgas porcelāna rūpnīcu, rūpnīca “VEF” un daudzu citu uzņēmumu sadaļas. Pirmajā digitālās kolekcijas pastāvēšanas gadā kolekcijas lietotāju skaits pieaudzis līdz 4000 pastāvīgajiem lietotājiem.

Aizvadītajā gadā kolekcija ir papildināta ar jauniem uzņēmumu vēstures aprakstiem un materiāliem par Ražošanas apvienību “Rīgas apģērbs”, Rīgas mēbeļu fabriku “Teika”, Olaines kūdras fabriku un Valstspapīru spiestuvi, kas atver durvis arī poligrāfijas nozarei “Industriālā mantojuma” kolekcijā.

Digitālā kolekcija “Industriālais mantojums” tapusi, pateicoties vairāk nekā 130 sadarbības partneriem – Latvijas kultūras un atmiņas institūcijām: arhīviem, bibliotēkām, muzejiem, kā arī dažādiem uzņēmumiem un atsaucīgiem cilvēkiem visos Latvijas novados. Kolekcijas papildināšanā aktīvi iesaistās reģionu muzeji un bibliotēkas, piemēram, Viļakas muzejs, Limbažu muzejs un Ugāles bibliotēka. “Industriālā mantojuma” komanda ir atvērta katram, kas var nest pienesumu ar stāstiem un materiāliem par Latvijā nozīmīgu ražošanas uzņēmumu vēsturi.

Foto no LNB Industriālā mantojuma kolekcijas

LNB aicina atsaukties ražošanas uzņēmumu darbiniekus un vadītājus, kuri vēlas dalīties ar piedzīvoto Latvijas nozīmīgākajās ražotnēs. Vēsturiskie stāsti noderēs raidierakstu sarunu cikla turpināšanai, bet jauni materiāli, fotogrāfijas un apraksti papildinās digitālo kolekciju. Aicinām kopā veidot “Industriālā mantojuma” kolekciju!

industria.lndb.lv

Papildu informācija: