Līdzšinējā a/s Preses nams grāmatu ražošanas objektā Rīgā, Balasta dambī, patlaban saglabājusies tikai grāmatu lokšņu drukāšanas funkcija, visi pārējie procesi – locīšana, sanešana, šūšana, griešana, līmēšana – jau notiek jaunajā ražotnē Jāņsilos.

Līdz ar jaunās grāmatu ražotnes nodošanu ekspluatācijā ir pilnībā atjaunots a/s Preses nams grāmatu ražošanas tehnoloģiskais parks, uzturot uzņēmuma līderpozīcijas augstas kvalitātes grāmatu izgatavošanā Baltijas valstīs un Ziemeļeiropā, kā arī tam kļūstot par vienu no 300 lielākajiem grāmatu ražošanas uzņēmumiem visā pasaulē. A/s Preses nams ražošanas procesā tiek izmantotas poligrāfijas mašīnbūves globālo līderu Heidelberg, MAN Roland, Müller Martini, Sigloch-Kolbus, Polar, Agfa, Fuji un citu radītās jaunākās tehnoloģijas un iekārtas – lokšņu un rotācijas iespiedmašīnas, locīšanas, šūšanas un griešanas iekārtas, automātiskās cieto un mīksto sējumu grāmatu izgatavošanas līnijas un cita tehnika.

Jaunās tehnoloģijas un iekārtas ļauj ražot grāmatas mazākā minimālajā un lielākā maksimālajā grāmatu formātā un dod iespēju ļoti plānu grāmatu izlaidē – pat no 2,5 līdz 3 milimetriem. Tiek piedāvāti arī divi jauni grāmatu ražošanas veidi – ar integrālo vāku un cietā sējuma grāmatu izgatavošana bez šūšanas. Vēl viens jaunums grāmatu izgatavošanā ir trīs dažādu šķirlenšu pielīmēšanas iespēja.

Pasūtījuma darbi tiek piegādāti, izmantojot internetu, un tieši tādā pašā veidā pasūtītājs tos var pārbaudīt – tāpēc attālumam līdz pasūtītājam vairs nav nozīmes. Visplašākās pēcapstrādes iespējas locīšanā, šūšanā, griešanā, izciršanā, rievošanā, cilošanā, folijas karstspiedē, UV lakošanā, dažāda veida grāmatu siešanā, grāmatu futrāļu izgatavošanā nodrošina pasūtītāja vēlmēm atbilstošas galaprodukcijas izveidi.

Pirmie a/s Preses nams jaunajā grāmatu rūpnīcā eksperimentālā veidā īstenotie pasūtījumi saņemti no Krievijas izdevniecības AST-Press un ir augstas kvalitātes izdevumi – divas Viljama Šekspīra grāmatas, kuru izgatavošanā atspoguļojas būtiska daļa a/s Preses nams grāmatu drukas iespēju: to noformējumā izmantots zelta folija spiedums, fragmentālā UV laka un matētais lamināts.

Trīs korpusos izvietotās a/s Preses nams rūpnīcas Jāņsili ražošanas platība sasniedz 7000 kvadrātmetru, un tās izveidē investēti 13,5 miljoni latu. Jaunās ražotnes jaudas tuvākajos gados nepieciešamības gadījumā ļaus sasniegt grāmatu drukas palielināšanu pat dubultā apjomā: no 250 000–350 000 grāmatu mēnesī patlaban līdz pat 500 000–700 000 grāmatu mēnesī pēc ražotnes pilnīgas aprīkošanas.

A/s Preses nams stratēģiskās attīstības plānos ietilpst vēl vienas jaunas poligrāfiskās rūpnīcas būvniecības pabeigšana – tā ir laikrakstu un žurnālu ražotne lidostas Rīga industriālā parka teritorijā.

Informāciju sagatavoja:
Gundega Vārpa