Konferences atklāšanā Latvijas Lasīšanas asociācijas prezidente Sandra Kalniņa pastāstīja, ka konferences dalībnieki nāk no dažādām Eiropas valstīm – katrs ar savu pieredzi un viedokli. "Tāpēc esmu pārliecināta – šodien un rīt kultūru dialogs notiks. Konference mums visiem ir iespēja dalīties pieredzē, kā arī pastāstīt par padarīto. Kopīgā darbā mums ir jāpanāk, ka lasa gan bērni, gan vecāki, gan vecvecāki," uzsvēra Kalniņa.
 
Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS) norādīja, ka interese par lasīšanu un lasītprasmi ir rosināma, nevis uzspiežama. "Rosināšana lasīt sākas jau agrā bērnībā, kad māmiņa ļauj mazulim aptaustīt grāmatas vākus, aplūkot ilustrācijas, un nākamais loģiskais solis ir lasīšana," teica ministre.
 
Viņa piebilda, ka lasītprasme ir arī vērtību sistēmas veidotāja – lasīšana rosina domāt, analizēt, arī kritizēt. "Pieņemts uzskatīt, ka kritiskā domāšana ir nevēlama. Tomēr uz kritisko domāšanu jāraugās citādāk, proti, kā uz augļu lobīšanu – lai tiktu pie saldā augļa, jānoņem asa un cieta miza," teica Koķe.
 
Starptautiskās Lasīšanas asociācijas Eiropas Starptautiskās attīstības komitejas prezidente Anna Sofija Selina pastāstīja, ka šogad ar mērķi visā pasaulē veicināt lasītprasmi sadarbojas 100 asociācijas no dažādām valstīm. "Vīzija mums ir vienota un globāla, bet darbs ir lokāls," norādīja Selina.
 
Kā ziņots, šodien un rīt Rīgā norisinās Starptautiskā Baltijas valstu un Latvijas Lasīšanas asociācijas pirmā nacionālā konference.
 
Konferences dalībnieki tiks iepazīstināti ar Baltijas valstu un citu Eiropas Savienības valstu, kā arī Amerikas Savienoto Valstu un Kanādas pieredzi lasītprasmes attīstīšanā, lasīšanas veicināšanā un kultūru dialoga veidošanā. Konferencē ar ziņojumiem un referātiem uzstāsies pētnieki un izglītības eksperti no 25 valstīm, tajā skaitā no Latvijas, aģentūru LETA informēja rīkotāji.
 
Pēc plenārsēdes šodien notiks darbs četrās sekcijās, kurās dalībniekiem būs iespēja noklausīties Latvijas un ārzemju ekspertu uzstāšanās, uzdot jautājumus, diskutēt. Viena no sekcijām veltīta programmas "Lasīšana un rakstīšana kritiskās domāšanas attīstīšanai" desmit gadu īstenošanai Latvijā.
 
Savukārt rīt tiks rīkoti trīs praktiski semināri Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrā, Izglītības attīstības centrā un apgādā "Zvaigzne ABC".
 
Konferenci rīko biedrība "Izglītības attīstības centrs" un Latvijas Lasīšanas asociācija.
 
 
Aija Eriņa LETA
Copyright © LETA