Gada laikā, kopš atklāta valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platforma Hugo.lv, tās ievērojamais izmantojums skaidri apliecina platformas vērtību un nozīmi valsts pārvaldei un sabiedrībai kopumā – tīmekļvietne apmeklēta 1,1 miljonu reižu, tajā veikti 16 miljoni tulkošanas pieprasījumu un iztulkoti 310 miljoni vārdu, kā liecina Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) apkopotie dati. Liels skaits lietotāju augstu novērtējuši arī sistēmā iestrādātos balss tehnoloģijas rīkus, veicot 22 miljonu vārdu atpazīšanu, savukārt, izmantojot runas sintēzes funkciju, izrunāti 4,6 miljoni vārdu.

Hugo.lv ir internetā ikvienam iedzīvotājam brīvi pieejams valodu rīks, kas nodrošina automatizētu tulkošanu latviešu, angļu un krievu valodā, kā arī iespēju atpazīt runu un izrunāt rakstītu tekstu. Tā kā Hugo.lv izveidē pielietoti jaunākie mākslīgā intelekta risinājumi, turklāt platforma ir īpaši pielāgota latviešu valodai un valsts pārvaldes dokumentiem, tad tulkošanas kvalitāte ar Hugo.lv ir daudz augstāka, salīdzinot ar citiem tiešsaistes tulkošanas pakalpojumiem. Apkopotā statistika liecina, ka lietotāju vidū populārākie tulkošanas virzieni ir no angļu uz latviešu valodu, no latviešu uz angļu, no latviešu uz krievu un no krievu uz latviešu valodu.

Hugo.lv iestrādātie modernie runas atpazīšanas un sintēzes rīki paaugstina darba produktivitāti, kā arī nodrošina iespēju cilvēkiem ar vājredzību vai disleksiju piekļūt interneta informācijas resursiem un izmantot dažādus e-pakalpojumus. Lai izmantotu Hugo.lv piedāvāto audio ieraksta atpazīšanas rīku, sistēmā augšuplādē audio failu, kurš tiek pārvērsts tekstā. Jāatceras, ka balss atpazīšanu veic programma, tādēļ, ja audio ierakstā ir kādi traucējumi (fona skaņas, dzirdamas vairākas balsis reizē u.c.), sagatavotais teksts nebūs identisks audio ierakstam, un jebkurā gadījumā pirms tālākas izmantošanas tas ir jāpārlasa un jākoriģē atbilstoši gramatikai. Tomēr audio ieraksta atpazīšanas rīks ļauj būtiski ietaupīt laiku, kas būtu jātērē, klausoties un pierakstot teikto paša spēkiem. Kopumā gada laikā tekstos pārvērsti audio ieraksti 4499 stundu jeb 187 dienu garumā, kas veido jau minētos 22 miljonus vārdu. Savukārt, izmantojot runas sintēzes pakalpojumu, vietnes apmeklētāji visvairāk izvēlējušies klausīties rakstīto tekstu sievietes balsī, kuras izveidē par pamatu ņemta leģendārās diktores Sandras Glāzupas balss.

Hugo.lv projektu īsteno Kultūras informācijas sistēmu centrs ar Eiropas Savienības atbalstu. Platformas izstrādi veicis valodu tehnoloģiju uzņēmums “Tilde”, liekot lietā gadu gaitā uzkrātās zināšanas un pieredzi valodu tehnoloģiju un ar to saistīto mākslīgā intelekta risinājumu attīstībā un izmantošanā publiskajā sektorā.

Izmantojot līdzšinējās iestrādnes un resursus, KISC šobrīd strādā arī pie projekta par inovatīvu sarunu botu (čatbotu jeb virtuālo asistentu) platformu valsts un pašvaldību iestāžu vajadzībām, kas tiks veidota uz esošās valodas tehnoloģiju platformas Hugo.lv bāzes. Sarunu boti šobrīd ir strauji augoša mākslīgā intelekta joma, un atsevišķu valstu pārvaldē tādi jau darbojas vai tiek izstrādāti, tomēr ar tāda līmeņa risinājumu kā vienota platforma, pamatojoties uz kuru, top sarunu boti visām valsts institūcijām, Latvija ir pirmā starp Eiropas valstīm.

Šogad valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju un mākslīgā intelekta projekts Hugo.lv ieguva nozīmīgo balvu „Platīna pele 2019”, kas ir IT nozares Latvijā prestižākais apbalvojums, ko piešķir Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA), un, kas dibināta 2007. gadā ar mērķi apzināt veiksmīgākos, Latvijā radītos digitālos risinājumus, novērtēt izcilākos projektu autorus un izstrādātājus, kā arī veicināt izpratni par jēgpilnu tehnoloģiju pielietojumu – sabiedrībā, biznesā, pārvaldē un izglītībā.

 

Informācija kontaktiem:
Ilma Elsberga
Kultūras informācijas sistēmu centra projekta vadītāja asistente
Tālr.: 67844902
E-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv