KM Bibliotēku nodaļas vadītājs Jānis Turlais akcentēja bibliotēkas darbības modeli – kopā strādā Vidzemes augstskolas (ViA) un pilsētas pieaugušo un bērnu bibliotēkas. Viņš norādīja, – šo modeli, iespējams, varētu pārņemt arī citas pilsētas, kur ir līdzīgs lasītāju sastāvs.

Arī LNB direktors Andris Vilks uzsvēra, ka šāds integrētās bibliotēkas modelis ir interesants un unikāls risinājums Latvijai.

Tautas partijas Saeimas frakcijas vadītājs un bijušais Valmieras mērs Māris Kučinskis pastāstīja, ka iecere par jaunu bibliotēku Valmierā radusies jau tad, kad viņš 1996.gadā sācis darbu pašvaldības vadītāja amatā. Tolaik, kā atminējās Kučinskis, esot bijis daudz neskaidrību par iespējām projektam piesaistīt nepieciešamo finansējumu.

Saeimas priekšsēdētāja biedre Karina Pētersone (LPP/LC) uzsvēra, ka labākais, ko jauniešiem var dot kā ceļamaizi, ir konkurētspējīgas zināšanas. Bet reizē ir jāprot arī izmantot informāciju un pārvērst to zināšanās. Kā LNB atbalsta biedrības vadītāja viņa dāvināja datorspēli par bibliotēku.

"Spēles varonis nav ne šāvējs, ne muskuļots cīkstonis, bet gan skolēns, kuram jābūt atjautīgam un jāprot draudzēties ar latviešu literatūru un folkloru, lai veiktu paredzētos uzdevumus," viņa uzsvēra.

Savukārt Valmieras rajona padomes priekšsēdētājs Vitauts Staņa bibliotēkas kolektīvam dāvināja biļetes uz teātra izrādi.

Jau ziņots, ka Valmierā šodien pēc ēkas rekonstrukcijas Cēsu ielā 4 atklāj Valmieras integrēto bibliotēku – tajā vienuviet būs pieejami ViA, kā arī Valmieras pilsētas bibliotēku krājumi, tostarp bērnu literatūra, aģentūrai LETA pastāstīja ViA Komunikācijas daļā.

Studentiem, pilsētas pieaugušajiem un arī mazajiem lasītājiem Valmieras integrētajā bibliotēkā ViA un Valmieras bibliotēkas krājumi būs pieejami no 13. novembra.

Lasītājiem domāts bibliotēkas atklāšanas pasākums šodien notiks plkst. 19. Tajā apmeklētājus ar pārsteigumiem priecēs ViA studentu teātris "ViAgars" un koris "Skan".

Valmieras integrētā bibliotēka ir Latvijā jauna pilsētas un reģionālās augstskolas bibliotēku sadarbības forma. Izstrādājot Valmieras integrētās bibliotēkas koncepciju, ievērota informācijas sabiedrībai raksturīgā publisko un zinātnisko bibliotēku saplūšanas tendence, ir izmantota pilsētu un augstskolu apvienoto bibliotēku pieredze Ziemeļvalstīs un ASV, skaidroja ViA.

Bibliotēkas darbības pamatprincips – juridiski un finansiāli neatkarīgas bibliotēkas profesionāli sadarbojas, koordinējot, apvienojot un racionāli izmantojot informatīvos un personāla resursus un paplašinot piedāvātos pakalpojumus.

ViA ēkas Cēsu ielā 4 renovācijas projekts trijās kārtās īstenots no 2004. gada novembra. Tā laikā izbūvēts un labiekārtots ViA pagrabstāvs un trešais stāvs, izveidojot studiju vietas informāciju tehnoloģiju studentiem, uzcelta ViA konferenču zāle ar 234 sēdvietām un paplašināta bibliotēka.

Projekta īstenošanai saņemti Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļi, valsts investīcijas un Valmieras pilsētas pašvaldības līdzfinansējums. Renovācijas darbi kopā izmaksāja ap 2,7 miljoniem latu.

Agnese Karaseva LETA