Tā mērķis ir parādīt, kādi risinājumi ir pieejami gadījumos, kad datorlietotājam ir īpašas vajadzības, aģentūrai LETA pastāstīja apvienībā "Apeirons".
 
Projekta vadītāja Dace Rodziņa atzīst: "Gatavojot šo materiālu, mēs atklājām daudzas brīnišķīgas iespējas, par kurām maz zināms plašākai sabiedrībai un pat sociālā darba un izglītības speciālistiem. Nostiprinājās arī pārliecība, ka mūsdienu tehnoloģijas piedāvā risinājumu ikvienā situācijā. Šodien datoru var lietot ikviens – liels un mazs, vecs un jauns. Šķērslis nav arī paralīze, vāja redze, kāda locekļa vai kustību koordinācijas trūkums."
 
Informatīvais materiāls "Datoru pieejamības uzlabošana cilvēkiem ar īpašām vajadzībām" ir pieejams apvienības "Apeirons" mājaslapas "www.apeirons.lv" sadaļā "Bibliotēka". Pirmajā nodaļā tiek apskatīti palīdzības tehnoloģiju produkti, kas var tikt izmantoti standarta tastatūras vai peles vietā. Tajā lasītājs var uzzināt par dažādu izmēru, veidu un formu tastatūrām, tastatūras piederumiem, dažādu formu pelēm un alternatīvām ierīcēm, skārienekrāniem, gaismas pildspalvām, brīvroku sistēmām un slēdžiem.
 
Informatīvā materiāla otrajā nodaļā tiek aplūkoti daži pieejamības līdzekļi, ko piedāvā "Microsoft" operētājsistēma "Windows" cilvēkiem ar īpašām kustību vai redzes vajadzībām.
 
Šī daļa palīdz noskaidrot, kā iespējams rakstīt, izmantojot tikai peli, spiežot slēdzi vai vienu tastatūras taustiņu, kā rakstīt ar tastatūru, ja cilvēks slikti kontrolē roku kustības, kā mainīt peles funkciju iestatījumus, pielāgot kursoru un uzlabot peles rādītāja redzamību, kādi ir biežāk lietojamie tastatūras īsinājumtaustiņi, kā paaugstināt ekrāna kontrastu un palielināt ikonas un citus redzamos elementos, kā krāsu izvēle var uzlabot redzamību.
 
"Ar katru dienu pieaug mūsu iespējas mācīties, strādāt un īstenot savas sociālās vajadzības – kontaktēties ar draugiem, domubiedriem vai uzzināt ko jaunu, neatkarīgi no tā, ka mūsu fiziskās iespējas ir ierobežotas. Ir daudz cilvēku – gan invalīdu, gan gados vecāku cilvēku, kuriem datora tehniskie palīglīdzekļi vai pat pavisam vienkārši programmatūras risinājumi var pavērt veselu jaunu iespēju pasauli. Ceru, ka "Apeirona" sagatavotais materiāls palīdzēs ikvienam uzzināt un atrast sev piemērotāko risinājumu," uzver "Microsoft Latvia" vadītājs Sandis Kolomenskis.
 
"Ņemot vērā, ka tieši invalīdi ir viena no grupām, kurai mūsdienās ir paplašinājušās iespējas iekļauties darba tirgū, šis informatīvais materiāls būs nozīmīgs atbalsts ikvienam, kurš nolēmis strādāt ar datoru. Cerams, ka to vienlīdz aktīvi izmantos ne tikai paši invalīdi, bet arī darba devēji. Šis materiāls būs lielisks palīgs, domājot par darba vietas nodrošinājumu cilvēkiem ar funkcionālajiem traucējumiem," norāda Labklājības ministrijas Sociālās iekļaušanas politikas departamenta direktore Sandra Baltiņa.
 
Materiāls sagatavots projekta "Atvērtās durvis" gaitā. Materiāla izveidi finansē "Microsoft Unlimited Potential programma". Projektu atbalsta "Lattelecom" grupas uzņēmums "Lattelecom BPO".
 
 
Aija Eriņa LETA
Copyright © LETA