Jāņa  pirmais dzejoļu krājums    „Melnie darba cimdi” saņēmis vairākas nozīmīgas balvas: Sabiedrisko mediju balvu “Kilograms kultūras 2017” kategorijā “Literatūra”, “Latvijas literatūras gada balvu 2017” nominācijā “Spilgtākā debija” un Ikšķiles novada pašvaldības iedibināto Dzintara Soduma balvu par novatorismu literatūrā.

 

Pasākuma apmeklētājus interesēja, kā jauneklis no Vecpiebalgas laukiem ir kļuvis par dzejnieku, kā  Rīgas domes policista darba ikdienu savieno ar dzejas rakstīšanu. Dzejnieka atbildes bija ļoti atklātas, neizpušķotas, tāpat kā viņa lasītās dzejas rindas. Godīgi izstāstījis, ka līdz divdesmit septiņiem gadiem dzīvojis jautru naktsklubu dzīvi, atzina, ka tagad nožēlo, ka nav ieguvis augstāko izglītību, jo izglītība ir vērtība. Pēc kokzāģētavā nostrādātā laika sapratis, ka smagu, fizisku darbu vairs nevēlas strādāt, jo tam nav nākotnes. Tā laika darba cimdi ir devuši dzejas krājuma nosaukumu “Melnie darba cimdi”. Arī ieiešana dzejas pasaules apritē nav bijusi viegla – dzejoļi iesniegti vairākkārtīgi, līdz atradies redaktors, kas izlasījis jaunā dzejnieka dzeju un atzinis par oriģinālu un publicējamu.

 

Dzejnieks pastāstīja, ka nepietiek ar ideju dzejā, katra rindiņa ir jānoslīpē, īpaši mīlas lirikā, lai nekļūtu banāls. Pašlaik Jānis gatavo otro dzejoļu krājumu.

 

Jānis Tomašs nosauca sevi par “sava ceļa gājēju” gan dzejā, gan dzīvē,  arī   Jāņa vizuālais tēls neatbilst tradicionālajam  priekšstatam par dzejnieku –  gara auguma, pievilcīgs jauns vīrietis ar skūtu galvu. Uz jautājumu, vai viņš nav domājis par aktiera karjeru, Jānis atbildēja, ka savulaik strādājis par skatuves strādnieku Nacionālajā teātrī un zinot, cik smags esot aktiera darbs, kā aktieris atdodot sevi par sveša radīto. Dzejnieks tomēr atdodot sevi par to, ko pats radījis.

 

Tikšanās ar dzejnieku Jāni Tomašu notika Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiāli atbalstītā projekta “Lasām, uzzinām, domājam” ietvaros, nākamā cikla tikšanās būs ar fantāzijas darbu autori Lauru Dreiži 26.oktobrī. Aicinam apmeklēt tikšanos, lai kopā pabūtu fantāzijas zemē!