Pēdējo desmit gadu laikā no jauna celtas vai pārbūvi piedzīvojušas daudzas Latvijas publiskās bibliotēkas. Katrai pilsētai, kur tapusi jauna bibliotēka, tas bijis nozīmīgs notikums. Svarīgi visas valsts mērogā parādīt šīs pozitīvās pārmaiņas novados. Izstādē iekļautā Siguldas novada bibliotēka darbu jaunajās telpās uzsāka 2011. gada 11. novembrī, sevi piesakot kā ģimenei draudzīga bibliotēka. Bibliotēkas interjera veidošanā iesaistījās Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas studenti.

Arhitekts un izstādes kurators Jānis Dripe: „Šis ir gaismas punktu vizualizācijas projekts un stāsts par pozitīviem procesiem Latvijas bibliotēkās no Līvāniem līdz Valmierai, no Kursīšiem līdz Medumiem vai Jumurdai, Mārupei un Zorģiem. Lai arī mērogi un rocība bieži ir nesalīdzināmi, mēs centāmies pamanīt ne vien izcilību, bet arī labo gribu visos Latvijas novados. Mūsdienīga bibliotēka sen vairs nav tikai grāmatu glabātuve. Labajos piemēros tā ir vietas dvēsele. Tur kopā lieliski sadzīvo kultūras mantojums un mūsdienu tehnoloģijas, grāmata un virtuālais teksts, mazpilsētu miers un pasaules elpa, arhitektūra un saturs.”

Izstāde „Latvijas mazās gaismas pilis” pirmoreiz tika eksponēta Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā, tās atklāšanas nedēļā. „Latvijas mazās gaismas pilis” līdz šim jau skatījuši Ventspils, Valmieras, Daugavpils, Jelgavas, Limbažu, Tukuma, Saldus, Kuldīgas, Viļakas, Madonas, Līvānu, Preiļu, Liepājas, Salaspils un Strenču novada iedzīvotāji.

„Latvijas mazo gaismas piļu” izstādes idejas autori ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un Limbažu Galvenās bibliotēkas direktore Dzintra Justa. Fotoizstādi rīko Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda, „ABLV Charitable Foundation”, „Live Riga”, Siguldas novada pašvaldības un citu Latvijas pašvaldību atbalstu.