Par pieprasījumu balsoja 37 deputāti, pret bija 41, bet balsojumā atturējās – četri.

Pieprasījumā JL deputāti raksta, ka, izskatot 2008. gada valsts budžetu, viņiem ir radušies vairāki jautājumi par valsts aģentūras "Jaunie trīs brāļi" finansējuma apjoma lietderīgumu.

Deputātu rīcībā esot nonākusi informācija, ka Kultūras ministrijas pārraudzībā esošā valsts aģentūra "Jaunie trīs brāļi" vairākiem žurnālistiem apmaksājusi ārzemju braucienu. "Esam neizpratnē par šādu, mūsuprāt, nepamatotu valsts līdzekļu izlietojumu budžeta taupības apstākļos," teikts JL pieprasījumā.

Savukārt publiski izskanējusī informācija, ka Kultūras ministrija esot pieļāvusi līguma noslēgšanu ar Dānijas uzņēmumu par tiesībām uz Latvijas padomju perioda kinofilmām, pēc JL domām, faktiski nozīmē, ka skatītājiem var tikt liegta iespēja skatīties viņu iemīļotās latviešu kinofilmas.

Ņemot vērā iepriekš minēto, Demakova tika lūgta sniegt izsmeļošas atbildes uz vairākiem jautājumiem. Ministre tika aicināta skaidrot, kāpēc 2008. gada valsts budžeta finansējums un štatu saraksts aģentūrai "Jaunie trīs brāļi" turpina pieaugt, ja patlaban ir atlikts jautājums par finansējuma avotiem un iespējamo būvniecību gan Akustiskajai koncertzālei, gan Laikmetīgās mākslas muzejam. Arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecības finansējums ir neskaidrs.

JL deputāti jautāja kultūras ministrei, vai, viņasprāt, aģentūras "Jaunie trīs brāļi" darbs ir lietderīgs, ja iecerētais "Gaismas pils" būvniecības finansējuma modelis izrādījies nepareizs, paredzētā būvniecības finansējuma summa – nepietiekama. JL deputāti arī uzskata, ka vairāku gadu garumā aģentūras "Jaunie trīs brāļi" izlietotās naudas summas sabiedrisko attiecību kampaņām ir neadekvātas panāktajam rezultātam.

Saskaņā ar aģentūras "Jaunie trīs brāļi" Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai sniegto informāciju 2005. gadā aģentūras budžets bija 613 975 lati, 2006. gadā – 614 636 lati, 2007. gadā – 809 169 lati, bet 2008. gadam tiek plānoti 814 778 lati.

Aģentūras darbinieku skaits ir pieaudzis no 21 2005. gadā līdz 27 šogad. Vidējā alga aģentūrā ir 794 lati.

Demakovai arī tika jautāts, kā tiks lietoti Latvijas Nacionālās bibliotēkas celtniecībai valsts ilgtermiņā garantētie 6,9 miljoni latu gadā. Pieprasījumu komisijas sēdē "Jauno trīs brāļu" direktors Zigurds Magone skaidroja, ka par šiem līdzekļiem divu gadu laikā varētu tikt izbūvēts bibliotēkas "nulles cikls" – tas ir, ielikti pamati.

Tāpat ministrei bija jāskaidro, kāpēc valsts, nododot privatizācijai aptuveni 7% AS "Rīgas kinostudija" akciju 2006. gadā, neizvērtēja to, ka šī darījuma rezultātā tiek izjaukts līdzsvars akcionāru sapulcēs starp valsti un lielākajiem privātajiem akcionāriem. KM valsts sekretāre Zvidriņa norādīja, ka laika posmā no 1964. līdz 1993. gadam uzņemto filmu izplatīšanas tiesību nodošanas Dānijā reģistrētai firmai likumību patlaban izvērtē Ģenerālprokuratūra.

JL deputāti vēlējās noskaidrot, cik valstij izmaksāja kultūras darbinieku un mākslinieku brauciens uz Brodveju ASV un kas šo braucienu apmaksāja.

Kā deputātiem Pieprasījumu komisijas sēdē apgalvoja Kultūras ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa, brauciens uz Ņujorku tika apmaksāts ar 2400 latiem no Dailes teātra maksas pakalpojumiem un 2400 latiem no Valsts kultūrkapitāla fonda piešķīruma. Par šo summu tika segti Latvijas mākslinieku uzturēšanas un ēdināšanas izdevumi, bet pārējos brauciena izdevumus sedza ASV vēstniecība un Amerikas Komponistu, autoru un izdevēju biedrība (ASCAP, American Society of Composers, Authors and Publishers).

Valsts kontrole patlaban veic revīziju valsts aģentūrā "Jaunie trīs brāļi", kura nodarbojas ar "Gaismas pils", Akustiskās koncertzāles un Laikmetīgās mākslas muzeja projektu realizāciju. Valsts kontroliere Inguna Sudraba aģentūrai LETA skaidroja, ka ir uzsākta ikgadējā Kultūras ministrijas finanšu revīzija, kuras gaitā izlases kārtā tiekot pārbaudīti arī atsevišķi padotības iestādes "Jaunie trīs brāļi" darījumi. Valsts kontrole valsts iestāžu finanšu revīziju veic katru gadu, un to rezultāti ir zināmi pavasarī.

Emīlija Kozule LETA