Sestdien, 20. maijā, pulksten 13.00, LNB Bērnu literatūras centrā notiks grāmatas “Karš, kurš pārvērta Rondo” lasījums un radošā darbnīca ģimenēm ar bērniem “Rondo pārbūve”. Pēc kopēja lasījuma un sarunas par grāmatu, mākslinieku vadībā bērni radīs lielo pilsētiņas Rondo pārbūves un atjaunošanas plānu. Uz pasākumu laipni aicinātas arī Latvijā pašlaik dzīvojošās ukraiņu ģimenes. Ieeja pasākumā bez maksas.

Norises vieta: Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs, Gaismas pils 7. stāvā, Mūkusalas iela 3, no 13.00 līdz 15.00

Pirmdien, 22. maijā, pulksten 17.00, Latvijas Mākslas akadēmijas jaunajā korpusā (K2) visi interesenti būs gaidīti uz mākslinieku darbu prezentāciju “Grāmatu radīšana. Padziļināti”, kurā Romana Romanišina un Andrijs Lesivs stāstīs par savu darbu tapšanu. Uz šo pasākumu īpaši aicināti mākslas studenti un ilustrācijas un dizaina nozares profesionāļi, kā arī visi vizuālajā mākslā un grāmatniecības nozares novitātēs ieinteresētie. Ieeja pasākumā bez maksas.

Norises vieta: Latvija Mākslas akadēmija, Kalpaka bulvāris 13, pagalma ēka, no 17.00 līdz 19.00

Abi mākslinieki viesosies arī Rīgas Ukraiņu vidusskolā.

Romana Romanišina un Andrijs Lesivs ir grāmatu autori, dizaineri un ilustratori, Ukrainas PEN biedri. Abi dzimuši Ukrainā 1984. gadā, dzīvo un strādā Ļvivā. Pēc Ļvivas Nacionālās mākslas akadēmijas absolvēšanas kopā nodibināja studiju “Agrafka”, kurā abi veido ilustrētas grāmatas bērniem un pieaugušajiem. Agrafka sadarbojas ar grāmatu izdevniecību “Starij Ļev” (Видавництво Старого Лева), kas šogad Boloņas bērnu grāmatu tirgū saņēma titulu labākais bērnu grāmatu izdevējs Eiropā. Mākslinieku dueta grāmatas ir tulkotas un izdotas vairāk kā 30 valodās visā pasaulē, par saviem darbiem viņi ir saņēmuši daudzus starptautiskus apbalvojumus, to vidū ir Bologna Ragazzi Award (2014, 2015, 2018, Premio Andersen (2019), Bratislavas ilustrācijas biennāles goda raksts un plakāts (2017, 2012), NAMI Concours Prize (Green Island un Purple Island Award – 2019, Green Island Award – 2021), Eiropas Dizaina balvu (zelta (2020), sudraba (2021)), Stiftung Buchkunst “Labākais grāmatu dizains no visas pasaules” bronzas medaļa un goda atzinība (2019 un 2022), Saržas Bērnu lasīšanas festivāla (2015, 2016, 2022) apbalvojumi, Global Illustration Award (2016, 2017), White Ravens (2013, 2014, 2016, 2021) u. c.

2022. gadā mākslinieki veidoja Latvijas PEN balvu, ko saņēma juriste Sanita Osipova un biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem”.

“Liels un mazs” Māra Salēja tulkojumā latviski līdz šim izdevusi četras Romanas Romanišinas un Andrija Lesiva grāmatas:

“Karš, kurš pārdeva Rondo” (2022)

Skaistajā dziedošo puķu pilsētā Rondo valda gaisma un krāsas. Karš atnes iznīcību un tumsu. Trīs draugi – mazais spīdeklītis Danko, balonu sunītis Fabians un papīra putns Zvaigzne šajās briesmās šķiet trausli un bezspēcīgi, tomēr nepadodas. Viņi atklāj efektīvu aizsardzību pret kara tumsu – gaismas spēku. Ar visu Rondo iedzīvotāju palīdzību Danko, Zvaigzne un Fabians uzbūvē milzīgu gaismas mašīnu, kas izkliedē tumsu un aptur karu. Grāmata “Karš, kurš pārvērta Rondo” mākslas tēlos atspoguļo gan kara absolūto ļaunumu, gan humānas vērtības un ir veltījums mieram.

Ukraiņu mākslinieki šo bilžu grāmatu radīja neilgi pēc tam, kad 2014. gadā Krievija okupēja Krimas pussalu un sākās karš Austrumukrainā. 2015. gadā tā saņēma Starptautiskā Boloņas bērnu grāmatu tirgus balvu (Bologna Ragazzi Award) kategorijā “Jaunie apvāršņi” (New Horizons), ko žūrija piešķir īpaši novatoriskai bērnu grāmatai.

Visi ieņēmumi no pārdošanas tiek ziedoti Ukrainas atbalstam ar fonda ziedot.lv starpniecību.

“Skaļi, klusu, čukstus”

Grāmata stāsta par dzirdi un klusumu, kā arī par dažādām skaņām, ko mēs varam vai nevaram dzirdēt. Tajā aplūkoti trokšņi un mūzikas skaņas, pilsētas un dabas skaņas, vecākā skaņa pasaulē un klusākā mūzika cilvēces vēsturē. Grāmata stāsta, kā savā starpā sazinās nedzirdīgi cilvēki un kāpēc klusums ir tik svarīgs cilvēka dzīvē.

“Tā es redzu”

Grāmata “Tā es redzu” veltīta redzei. Tā stāsta par lietām, ko varam redzēt ar savām acīm, kā arī par noslēpumaino, cilvēka acīm neredzamo, par mikroskopiem un teleskopiem, kas palīdz saskatīt neticami mazo un ļoti tālo. Tā izskaidro, kāpēc cilvēkiem jālieto brilles, bet tiem, kuri neredz nemaz, nepieciešama īpaša sistēma un simboli, lai varētu lasīt. Grāmatā var uzzināt, kā pasauli redz putni un dzīvnieki, kā mākslinieki rada optiskās ilūzijas, cik miljonus nokrāsu spēj uztvert cilvēka acs.

“Zvaigznes un magoņu sēkliņas”

Bilžu grāmata stāsta par vienu dienu meitenītes Doras dzīvē. Viņas vecāki ir slaveni matemātiķi, tādēļ skaitļi un formulas Dorai šķiet tikpat pazīstami kā putni un koki. Dorai patīk skaitīt itin visu, ko viņa redz – pienenes, ķieģeļus, krellītes, skudras, burtus un pogas. Vai skaitļu un formulu pietiks, lai varētu saskaitīt arī zvaigznes?

Ukraiņu mākslinieku vizīti Latvijās finansiāli atbalsta Latvijas Grāmatizdevēju asociācija sadarbībā ar programmas “Radošā Eiropa” līdzfinansēto sadarbības projektu “Aldus Up”.

“Liels un mazs” pateicas par sadarbību Latvijas Grāmatizdevēju asociācijai, Jelgavas tipogrāfijai, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Latvijas Mākslas akadēmijai un Rīgas Ukraiņu vidusskolai.

“Mēs atbalstīsim Ukrainas valsti, cilvēkus un mūsu kolēģus – rakstniekus, māksliniekus un izdevējus – līdz uzvarai!”, rīkojot vizīti Latvijā, saka “Liels un mazs” direktore Alīse Nīgale.

Slava Ukrainai! Varoņiem slava!

Informāciju sagatavoja:
Alīse Nīgale