Kaut arī pavasarī mūs pārsteigušie izaicinājumi nekur nav pazuduši, šoreiz tos vairs uzsvērt nevēlamies. Tikai pāris atklāsmes. Pēdējā pusgada laikā mēs – kultūras nozares cilvēki –, bet ceru, ka arī pārējie, iespējams, esam kļuvuši dzīvesgudrāki, iecietīgāki un piesardzīgāki attieksmē pret apkārt notiekošo, esam izvērtējuši, kas mūsu dzīvē ir patiesi svarīgs, un ka jāiemācās dzīvot arī tā – plānojot tālākai nākotnei šķietami neieplānojamo, vienlaikus paredzot ne vien plānu A, bet arī B un C, un izbaudot katru dienu, kad varam elpot, smaidīt, dzīvot un… lasīt!

Saņemam daudz ziņu no izdevējiem par jaunu grāmatu atvēršanas pasākumiem – priecē, ka šobrīd līdzīgas norises vairs īsti nav “uz pauzes”! Arī bibliotekāriem, kuri specializējušies krājuma veidošanas jomā, pēdējo pāris mēnešu periods licis pārdomāt un veikt nopietnu izvēli aktuālu izdevumu iegādes jomā – runa ir par Kultūras ministrijas finansēto un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centra organizēto grāmatu iepirkumu Latvijas publiskajām bibliotēkām.

Šoreiz jūsu uzmanībai un lasāmpriekam piedāvājam vairākas izcilas grāmatas, no kurām īpaši vēlētos izcelt Paula Bankovska “Pasaules vēsturi” un Alesandro Bariko “Spēli” – abas grāmatas nosacīti stāsta par to, kas šobrīd notiek ar mums visiem, par mūsdienu digitālo un nestabilo pasauli. Abi autori ir pietiekami pazīstamas literārās autoritātes, tādēļ bibliotekāru pārliecināšana par šo grāmatu iegādi ir lieka. Nesalīdzināmas, bet abas – izcilas. Par vienu no numura tēmām var nodēvēt arī dabas, vides un klimata aizsardzību. Nejaušības dēļ šai tēmai veltītas divas no numurā iekļautajām grāmatām, un ierosme pārdomām būs ne tikai bērniem un jauniešiem, kuri ir izdevuma pamatmērķauditorija. Bērnu sadaļā šoreiz sakritis neparasti daudz – veselas piecas grāmatas. Tādēļ prieks, ka mums netrūkst piedāvājuma saviem bērniem, īpaši jaunākajai vecuma grupai. Savukārt, jau pieredzējušai lasītāju saimei noteikti vērts iepazīties ar Alfreda Stinkula sacerējumu “Mati sarkanā vējā” – būs daudz kā tuva, dzīvē reiz jau izbaudīta un atmiņām sirdi sildoša.

Lai aizraujoša melnbalto un krāsaino lappušu iepazīšana un lai mums – bibliotēku nozares profesionāļiem – optimismu saglabāt palīdz Alesandro Bariko atziņa: “.. papīra grāmata bija un joprojām ir tāds kā totēmisks cietoksnis sadursmē starp digitālā dumpja spēkiem un 20. gadsimta kultūru. Spēles laukums kļuvis sarežģītāks, tomēr grāmatu pasaule joprojām ir tā, kurā atsevišķu indivīdu izcilība tiek atzīmēta, kopta, paciesta un mīlēta”.

Izdevums pieejams: https://dom.lndb.lv/data/obj/file/29292915.pdf

Anda Saldovere