IFLA prezidentes Barbaras Lisonas prezidentūras laikā no 2021. līdz 2023. gadam klajā nākuši divi IFLA “Ziņojumi par attīstības tendencēm”, kuri savstarpēji ir ļoti cieši saistīti un viens otru papildina. 2022. gada sākumā tika publicēts “Ziņojuma par attīstības tendencēm” 2021. gada atjauninājums, kurā galvenā uzmanība tika pievērsta 20 norisēm, kas pēc visas nozares jauno līderu domām, visticamāk, nākamajos desmit gados veidos bibliotēku un apkalpojamo kopienu nākotni.

Šādam ziņojumam mainīgajā un satraucošajā mūsdienu pasaulē ir nepieciešams likt pretī konkrētus rīcības soļus, kā bibliotekāriem un arī IFLA organizācijai rīkoties. Tāpēc 2023. gada janvārī tika publicēts jauns atjauninājums, kurā rosināts, kā uz iepriekšējā ziņojumā izceltajām attīstības tendencēm aktīvi reaģēt.

IFLA “Ziņojuma par attīstības tendencēm” 2022. gada atjauninājums – ar aicinājumu visā mūsu nozarē nezaudēt cerību – ir bibliotēku nozares manifests nākotnei, kur tendenču vietā šoreiz tiek uzskaitīti ieteikumi ikvienam no mums un organizācijai kopumā.

IFLA ziņojuma 2022. gada atjauninājuma 11 punktos īpaši tiek izcelta bibliotēku interešu aizstāvība, no kā lielā mērā ir atkarīga nozares nākotne. Bibliotēku pārstāvjiem ir vairāk jādomā par misijas apziņu – par “kāpēc mēs to darām”, nevis tikai “kā mēs to darām”. Pakalpojumus ir jāspēj arvien attīstīt, reaģējot uz apstākļiem, kamēr pamatu pamats ir misijas apziņa un vērtības, kas ļauj vieglāk pārvarēt cilvēciskās bailes no neziņas par nākotni un gūt pārliecību katrai problēmai spēt rast labāko risinājumu. Īpašs uzsvars ir likts uz stratēģisku plānošanu, spēju ieklausīties citos un spēju sevi pārliecinoši prezentēt. Tāpat nozares nākotne nav iedomājama bez plašas sadarbības ar dažādiem partneriem un atbalstītājiem. Katram bibliotekāram ir arī jāapzinās sevi kā daļu no globāla nozares tīkla, no veseluma, kura spēks ir tieši profesionālā kopībā.

Sākotnējais IFLA “Ziņojums par attīstības tendencēm” tika publicēts 2013. gadā un kopš tā laika atjaunināts sešas reizes (2016., 2017., 2018., 2019., 2021. un 2022. gadā). Pats pirmais ziņojums ietvēra bibliotēku nākotnes redzējumu, kas tapis ciešā bibliotēku speciālistu sadarbībā ar citu jomu ekspertiem. Ziņojums identificēja piecas globālas tendences, kuras bibliotēkām svarīgas informācijas piekļuves, izglītības, privātuma, pilsoniskās iesaistes un tehnoloģiju aspektā.

Ziņojuma mērķis nav paredzēt nākotni, bet noteikt apstākļus, kas var to ietekmēt. Tādēļ ziņojums nevar būt statiska publikācija, tas tiek veidots kā dinamisks tiešsaistes resurss bibliotēku speciālistiem un satur jaunāko informāciju par globālajām tendencēm, kuras jāņem vērā, dzīvojot un strādājot mainīgajā pasaulē. Plašāka informācija un visi līdzšinējie ziņojuma izdevumi pieejami ziņojuma vietnē trends.ifla.org.

Sākotnējais IFLA “Ziņojums par attīstības tendencēm” latviešu valodā

2017. gada atjauninājums latviešu valodā