Sanāksme būs veltīta vācu grāmatzinātnes pētniecības un studiju centram — Maincas Grāmatzinātnes institūtam (Mainzer Institut für Buchwissenschaft), kas darbojas Johana Gūtenberga universitātē.

Grāmatiespiešanas izgudrotāja Johana Gūtenberga dzimtajā Maincā universitāte nodibināta jau 15. gadsimtā. Tolaik tā bija klasiska viduslaiku izglītības iestāde, kur varēja gūt izglītību teoloģijā, medicīnā, baznīcas un romiešu tiesībās, kā arī septiņās “brīvajās mākslās” — gramatikā, retorikā, dialektikā, aritmētikā, ģeometrijā, astronomijā un mūzikā. Gadsimtu gaitā attīstoties zinātnei un tautsaimniecībai, augstskolas pētniecības un studiju virzieni padziļinājušies un paplašinājušies. Kopš 1946. gada tā nes Johana Gūtenberga vārdu. Gadu vēlāk tajā izveidots Maincas Grāmatzinātnes institūts (Mainzer Institut für Buchwissenschaft). 2007. gadā tas atzīts par vienu no labākajiem augstākās izglītības institūtiem Vācijā.

Institūts pievilina studētgribētājus ar daudzpusīgu mācību programmu, kurā aptverti kā teorētiskie, tā lietišķie grāmatniecības aspekti. Topošie speciālisti apgūst grāmatas vēsturi un mūsdienu situāciju, izzina informācijas digitalizācijas un intenetizācijas aspektus, mediju konverģenci. Mācību spiestuvē docētāju vadībā studenti izmēģina populārākās grāmatu tiražēšanas tehnoloģijas, kas izmantotas Eiropā kopš J.Gūtenberga izgudrojuma. Pavisam nesen, 2009. gada rudenī institūts ieguvis “izdevniecību arhīvu” (Mainzer Verlagsarchiv), ko tam uzdāvinājuši Hamburgas izdevēji Sabīne un Kurts Gronevoldi (Sabine und Kurt Groenewold). Arhīvs atspoguļo vairāku Gronevoldiem piederošu apgādu darbību un sniedz jaunas vācu grāmatizdošanas vēstures pētniecības iespējas. Mācībspēku un studentu rīcībā ir specializēta grāmatzinātnes bibliotēka.

Johana Gūtenberga Universitātei ir mācībspēku un studentu apmaiņa ar daudzām Austrumeiropas augstskolām, to skaitā ar Latvijas Universitāti. Maincā zinības apguvis ne viens vien latvietis, viņu vidū arī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Maincā uzturējies un universitātē lekciju par grāmatizdošanas pirmsākumiem Rīgā nolasījis grāmatzinātnieks Ojārs Zanders. Latvijā bieži viesojas universitātes mācībspēki un studenti. Jaunāko laiku vēsturi pēta ilggadējais universitātes Austrumeiropas vēstures institūta direktors Ervīns Oberlenders (Erwin Oberländer), kurš iniciējis abu augstskolu sadarbību 1991.gadā. Šobrīd Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) praktizējas Maincas Grāmatzinātnes institūta maģistrante Katarīna Baumane (Katharina Baumann). “Gūtenberga galaktikas” sanāksmē viņa iepazīstinās klausītājus ar grāmatzinātnes studiju un pētniecības iespējām Vācijā, it īpaši Maincas Grāmatzinātnes institūtā. Viņa pastāstīs arī par Latvijā un LNB gūtajiem iespaidiem un atziņām. Priekšlasījums būs vācu valodā, sinhronais tulkojums latviešu valodā.

Gaidīti visi interesenti!