Lai apliecinātu projekta starptautisko nozīmīgumu, Latvijas ieinteresētību "Valodu krasta" attīstībā un apliecinātu Microsoft interesi sadarboties šai projektā, Latvijā ieradies Microsoft Centrālās un Austrumeiropas reģiona viceprezidents Vahe Torosjans (Vahe Torossian). Vizītes laikā Latvijā 15. decembrī un 16. decembrī Vahe Torosjans un Tildes vadītājs Andrejs Vasiļjevs tikās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru un ministru prezidentu Valdi Dombrovski. Amatpersonas apliecināja savu skatījumu uz "Valodu krasta" projektu kā stratēģiski svarīgu ilgtermiņa projektu, kas palīdzēs nostiprināt zināšanu ekonomikas attīstību Latvijā un vietējo uzņēmumu eksportspēju.
 
"Valodu krasts" ir ļoti nozīmīgs projekts, jo tas ļaus mazināt digitālo plaisu un nodrošināt labāko iespējamo atbalstu mazajām valodām informācijas tehnoloģiju vidē un internetā. Kā ļoti konkrētu ieguldījumu, kas apliecina mūsu interesi par projekta attīstību, mēs šodien paziņojam par sadarbības uzsākšanu starp Microsoft izpētes centru Microsoft Research un Latvijas uzņēmumu Tilde, kas specializējies valodu tehnoloģijās", norāda Vahe Torosjans, Microsoft viceprezidents.
 
Šīs sadarbības ietvaros tiks īstenoti divi projekti – mašīntulkošanas sistēmas izveide no latviešu uz angļu un no angļu uz latviešu valodu, kā arī EuroTermBank.com datu bāzes paplašināšana.
 
"Latvijas IT kompāniju izaugsmes potenciāls meklējams ārpus Latvijas tirgus – veidojot eksportspējīgus nišas produktus ar augstu pievienoto vērtību. "Valodu krasta" projekts ir labs piemērs tam, kā mērķtiecīgi piesaistot investīcijas, gobālu sadarbības partneru atbalstu un zināšanas, Latvijas uzņēmums var stiprināt savas pozīcijas arī reģiona vai pat globālā mērogā", papildina Daiga Trumpe, Microsoft Latvia vadītāja.
 
Savukārt Andrejs Vasiļjevs, uzņēmuma Tilde valdes priekšsēdētājs, atzīmē: "Esam gandarīti par iespēju strādāt vienā komandā ar Microsoft Research, lai attīstītu jaunākās tulkošanas tehnoloģijas. Tās samazinās valodu barjeru un būtiski nostiprinās latviešu valodas pozīcijas mūsdienu pasaulē. Mūsu mērķis ir panākt, lai latviešu valoda ir starp tehnoloģiski vislabāk nodrošinātajām valodām un lai mūsu pieredzi tālāk varētu pielietot arī citu nelielo valodu attīstībai. Šī ir iespēja Latvijai kļūt par globālu līderi mazo valodu tulkošanas tehnoloģijā un vienlaikus – iespēja piesaistīt reālas investīcijas Latvijas ekonomikai eksportspējīgu produktu veidošanai."
 
Mašīntulkošanas sistēmu plānots izstrādāt aptuveni viena gada laikā, un tās ietvaros tiks nodrošināts latviešu valodas atbalsts meklēšanai Bing, Internet Explorer 8 un Microsoft Office ietvaros, tiešsaistes tulkošanas iespēja latviešu – angļu un angļu – latviešu valodā. Microsoft nodrošinās pieeju savai ES valodu terminoloģijas datubāzei uzņēmuma Tilde izstrādātajā EuroTermBank.com datu bāzē. Tas nodrošinās plašu pieeju Microsoft lietotajai terminoloģijai un definīcijām, ļaujot pilnveidot tulkošanas iespējas un nostiprinot EuroTermBank.com kā vadošo Eiropas terminoloģijas datu bāzi.
 
Par valodu intelekta tehnoloģiju centru "Valodu krasts"
 
Projekts paredz Latvijā izveidot struktūru, kas apvienos un koordinēs starptautisku sadarbību valodas tehnoloģiju jomā, iesaistot pētniecības un digitālā satura iestādes un informācijas tehnoloģiju uzņēmumus. Valodu krasta projekts paredz attīstīt zinātniskus pētījumus un praktiskas izstrādnes, kas ļaus latviešu un citu mazo valodu lietotājiem ikdienā izmantot dažādas tulkošanas un informācijas meklēšanas iespējas interneta vidē, automatizētās tulkošanas pakalpojumus un citas iespējas dzimtajā valodā.
 
Projekts Latvijai paver iespēju specializēties un gūt starptautisku atzinību perspektīvajā valodas un satura tehnoloģiju jomā, kļūt par uz zināšanām un inovācijām orientētas ekonomikas paraugu citām valstīm. Projekts dos iespēju Latvijai piesaistīt ievērojamas investīcijas, līdz ar to veicinot ekonomisko atlabšanu un nodrošinot tautsaimniecības attīstību.
 
Šī gada 8. decembrī Ministru kabinets uzdeva Kultūras ministrijai (KM) līdz 2010. gada janvāra vidum iesniegt valdībā rīkojuma projektu par valodu intelekta tehnoloģiju centra izveidi un projekta vadības grupas izveidi.
 
Par uzņēmumu Microsoft
 
Dibināta 1975. gadā, Microsoft (Nasdaq "MSFT") ir programmu, pakalpojumu un Interneta tehnoloģiju pasaules līdere personālajā un biznesa skaitļošanā. Kompānija piedāvā plašu produktu un pakalpojumu klāstu, kas radīti, lai lietotāji varētu izmantot programmas jebkurā laikā, vietā un iekārtā. Microsoft Latvia izveidots 1999. gadā kā Microsoft pārstāvniecība Baltijas valstīs. Microsoft Latvia profesionāļi jau vairāk nekā 10 gadu garumā nodrošina partneru atbalstu, servisu un risinājumu izstrādi, kā arī mārketinga kampaņas. Microsoft Latvijā ir aptuveni 60 zelta sertificētie partneri. Uzņēmums savas darbības laikā Latvijā dažādu sabiedrības labuma projektu īstenošanā investējis, ziedojis naudu un programmatūru vairāku desmitu miljonu ASV dolāru apjomā.
 
Par uzņēmumu Tilde
 
Sabiedrība Tilde ir vadošais plaša lietojuma programmatūras izstrādātājs Baltijas valstīs. Tilde ir dibināta 1991. gadā Rīgā, tai ir biroji arī Viļņā un Tallinā. Uzņēmumā strādā 97 darbinieki, starp kuriem ir 6 doktoranti, doktora grāda pretendenti un doktori. Galvenie Tildes darbības virzieni ir valodas tehnoloģijas, datorprogrammu lokalizācija, grāmatvedības un uzņēmumu vadības programmatūra.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Dagnija Dižbite
"MRS grupas" mediju attiecību konsultante