Izdevuma saturisko kodolu veido trīs paneļdiskusijas – “X stunda” (piedalās tā laika aktīvie barikāžu rīkotāji), “Mūsu cilvēki” (piedalās personas, kuras savas pašiniciatīvas vadītas, nesavtīgi atbalstīja barikāžu norisi) un “Vēstījums no barikādēm” (piedalās mediju kā ziņnešu pārstāvji). Grāmatas ievadā lasāmas LNB direktora Andra Vilka un valsts augstāko amatpersonu – Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita, Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un kultūras ministra Naura Puntuļa – uzrunas, kā arī Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāja 1991. gadā Romualda Ražuka un vēsturnieka Edgara Engīzera tā laika politisko un vēsturisko situāciju skaidrojoši referāti.

Grāmatu papildina plašs vēsturisko fotomateriālu klāsts no 1991. gada barikāžu muzeja, Saeimas un privātiem foto krājumiem, savukārt barikāžu notikumu hronoloģijā palīdz orientēties detalizēta laika līnija – no 1990. gada 18. marta, kad Latvijas Tautas fronte guva uzvaru Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākās Padomes vēlēšanās, līdz pat 1991. gada 24. augustam, kad Krievijas prezidents Boriss Jeļcins parakstīja dekrētu par Lietuvas, Latvijas un Igaunijas valstiskās neatkarības atzīšanu.

Publikācija tapusi, pateicoties Kultūras ministrijas atbalstam.

Grāmatas redaktors: Augusts Zilberts
Projekta vadītāja: Anna Muhka
Dizains un makets: Tatjana Raičiņeca un Verners Timoško
Izdevējs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Grāmatas atvēršana notiks barikāžu 31. gadadienas priekšvakarā, šī gada 12. janvārī plkst. 17.00, tiešraidē no LNB Ziedoņa zāles, kad būs iespējams sekot līdzi notikumam “Saruna pie melnajām klavierēm”. Tajā satiksies trīs paaudžu pārstāvji, no kuriem katrs barikāžu notikumus pieredzējis un pētījis citādi. Galarezultāts tam ir trīs jaundarbi – divas grāmatas un filma –, kas detalizēti caur vēstures faktiem un emocionāliem cilvēkstāstiem aktualizē 1991. gada janvāra notikumu būtisko nozīmi Latvijas valsts neatkarības atjaunošanā.

Pārraidi varēs skatīties sabiedrisko mediju portālā “LSM.lv“, LNB mājaslapā, kā arī LNB Facebook un 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapās.

“Sarunā pie melnajām klavierēm” piedalīsies:

grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” autors Romualds Ražuks,
spēlfilmas “Janvāris” režisors Viesturs Kairišs,
konferences “X stunda. Barikādēm 30” grāmatas redaktors Augusts Zilberts.
Sarunu vadīs Valsts prezidenta padomniece Sarmīte Ēlerte.

Pie klavierēm – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Ventis Zilberts.

Muzikālo noformējumu papildinās operdziedātājs Jurģis Marcinkevičs.

Konferences “X stunda. Barikādēm 30” video un audio ieraksti arī šobrīd pieejami LNB YouTube un SoundCloud vietnēs.

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, Latvijas Komunistiskās partijas nomenklatūras un militārpersonu centieni pārņemt valstī varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir būtiska Latvijas vēstures daļa, un tās uzskatāmas par izcilu starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemēru, demonstrējot masveidīgu tautas gatavību aizsargāt savu valsti.

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tālr.: +371 26472501