24. septembrī, “Zinātnieku Naktī”, LNB notiks arī diskusija ar prāta, psihes un dvēseles pētniekiem, kurā piedalīsies Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Komunikācijas studiju nodaļas pasniedzējs, Dr. Jurģis Šķilters un Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Āzijas studiju nodaļas asoc. profesors Jānis Priede.

 

Izstāde “Prāta anatomija” sniegs plašu ieskatu prāta izpētē un cilvēces mēģinājumos to saprast. Pirmkārt, vēsturisko, sākot no antīkās domas par prātu un dvēseli, kā arī pagrieziena punktu filozofijā – Dekarta racionālismu un vienu no slavenākajām frāzēm Rietumu domā – Cogito ergo sum (es domāju, tātad es esmu) līdz pat psiholoģijas apziņas teorijām un Džona Serla pārdomām.

 

Otrkārt, tās sniegs šobrīd aktuālo skatījumu kognitīvo zinātņu kontekstā, kur tiek apvienotas dažādas zinātņu nozares – lingvistika, antropoloģija, filozofija, robotika, psiholoģija u.c. Pētījumu dažādība un kvantitatīvais daudzums ir milzīgs – pētījumi par cilvēka emocijām, skatot smadzeņu darbību, izmantojot magnētisko rezonansi, vai mākslīgā intelekta un precīzu tulkošanas programmu radīšanas centieni.

 

Treškārt – pārdomas par nākotni – vai mēs kļūsim citādāki (piemēram, evolucionējot par kādu jaunu sugu), vai roboti pārņems mūsu cilvēciskās funkcijas, padarot mūs par nedomājošiem automātiem vai tieši pretēji, atbrīvojot mūs jaunām atklāsmēm.

 

Izstāde “Prāta anatomija” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs skatāma no
3. septembra līdz 2. oktobrim. Izstādes autore – Anda Baklāne, kuratore – Ieva Mičule.