Tā ir visa jaunākā ārzemju literatūra no 1990 – 2010 gadam, kā arī latviešu literatūra no 2005. – 2007. gadam. Kopā tie ir 78 tūkstoši grāmatu. Pasūtot literatūru elektroniskajā katalogā, lasītājs saņems paziņojumu par to, ka attiecīgā grāmata nav pieejama.

Bibliotēkas lasītāju apkalpošanas darba speciālisti jau šobrīd dara visu, lai pēc iespējas ātrāk atjaunotu piekļuvi šiem izdevumiem.

Bibliotēkas ēkai Kr. Barona ielā 14 šogad aprit simts gadi. Aptuveni puse no ēkas ir VAS “Valsts Nekustamie īpašumi” valdījumā un apsaimniekošanā un ir nodota lietošanā bibliotēkai. Pārējā ēkas daļā atrodas privatizēti dzīvokļi. Avārijā cietusī daļa ir piebūve ēkas pagalmā. Grāmatas iekrita piebūves pagrabā, kurš nav bibliotēkas lietošanā.

Kā jau iepriekš tika ziņots Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) galvenajā grāmatu krātuvē Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 14 piektdien, 18. jūnijā plkst.15:00 ielūza grīda un aptuveni 1200 ārzemju literatūras jaunākās un lasītāju vispieprasītākās grāmatas iekrita pagraba stāvā. Bīstamā situācijā atradās vēl vairāk nekā 70 tūkstoši krātuves grāmatu, kas bija iegruvuma tuvumā. Pateicoties VUGD operatīvajai un profesionālajai rīcībai, avārijas situācija tika lokalizēta, tika veikts avārijas nostiprinājums grīdai un evakuētas vairāk nekā 8 tūkstoš grāmatas no apdraudētās teritorijas uz drošāku vietu turpat Barona ielā 14. Glābšanas darbos palīdzēja arī bibliotēkas personāls.

Šorīt bibliotēkas papīra restaurācijas speciālisti novērtēja pagrabā iekritušo 1200 grāmatu stāvokli. Lielākā daļa no grāmatām ir cietušas no kritiena – saplēstas, saburzītas, nosmērētas. Tās, kuras pēc kritiena atradās apakšā ir samirkušas un citādi bojātas. Restauratori šajā situācijā izmantos metodi, kuru apguvuši no Čehijas Nacionālās bibliotēkas speciālistiem – grāmatu žāvēšanu aukstumā. Tas nozīmē, ka grāmatas tiks ievietotas mīnus 20 grādu temperatūrā uz vairākām nedēļām. Tā kā ir vasara pēc saldēšanas grāmatas tiks izņemtas un izliktas žāvēšanai saulē. Šādu metodi LNB speciālisti izmantos pirmo reizi, lai grāmatas nesāktu pelēt un nedeformētos, kā arī lai maksimāli novērstu zaudējumus, kas radušies avārijas situācijā.

Latvijas Nacionālās bibliotēka jau vairākkārtīgi informējusi sabiedrību par situāciju grāmatu krātuvē, kas neatbilst grāmatu glabāšanas normatīviem. Taču līdzekļu trūkuma dēļ finansējums remontdarbiem netika piešķirts.