Pirmā vieta: Fošaņas bibliotēka (Foshan Library), Ķīna

Bibliotēka balvu ieguvusi par savu projektu “Apkaimes bibliotēka” (N-Library jeb Neighborhood Library), kas palīdz ģimenēm izveidot savās mājās bibliotēku no publisko bibliotēku resursiem – pilsētā izveidotas 818 šādas apkaimju bibliotēkas (N-Libraries), kuras darbojas kā mini publiskās bibliotēkas radiem, draugiem, kaimiņiem, vecāka gadagājuma cilvēkiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Kā pirmās vietas ieguvēja bibliotēka saņem naudas balvu 3000 eiro apmērā, lai piedalītos IFLA ģenerālkonferencē Roterdamā 2021. gadā.

Otrā vieta: Viktorijas publiskā bibliotēka (Greater Victoria Public Library), Kanāda

Bibliotēka īstenojusi kampaņu “Maini savas domas” (Change Your Mind), kas, izmantojot kompleksu zīmola stratēģiju, mēģināja mainīt cilvēku domāšanas veidu par bibliotēkām. Kā otrās vietas ieguvēja bibliotēka saņem 2000 eiro naudas balvu, lai piedalītos IFLA ģenerālkonferencē Roterdamā 2021. gadā.

Trešā vieta: Mursijas reģiona bibliotēka (Murcia Regional Library), Spānija

Ar kampaņu “Viņi dzīvo bibliotēkā” (They Live in BRMU, Viven en la BRMU) bibliotēka mēģināja mainīt priekšstatus par bibliotēkām, rosinot lietotāju zinātkāri caur humoru un pārdomām, kā arī piesaistot bibliotēkai jaunas lietotāju grupas un viņu viedokļus. Kā trešās vietas ieguvēja bibliotēka saņem 1500 eiro naudas balvu, lai piedalītos IFLA ģenerālkonferencē Roterdamā 2021. gadā.

Radošums, novitāte, stratēģija

Papildus trim uzvarētājiem IFLA izceļ vēl septiņus projektus, kas arī atzīti par ļoti inovatīviem un radošiem mārketinga jomā:

Balva izvēlēta no konkursa kārtībā iesniegtajiem pieteikumiem, kas saņemti no visas pasaules: Argentīnas, Austrālijas, Brazīlijas, Ķīnas, Kanādas, Kolumbijas, Horvātijas, Čehijas, Somijas, Francijas, Vācijas, Indijas, Grieķijas, Irānas, Kazahstānas, Lietuvas, Malaizijas, Nigērijas, Filipīnām, Krievijas, Senegālas, Serbijas, Singapūras, Dienvidāfrikas, Spānijas, Zviedrijas, Ugandas, Ukrainas un ASV. Visiem pieteikumiem tika izvērtēts to inovatīvums un oriģinalitāte.

“Mūsu mērķis ir iedvesmot bibliotēkas visā pasaulē ar šīm brīnišķīgajām kampaņām,” atzīst IFLA Menedžmenta un mārketinga sekcijas vadītāja Anya Feltreuter. “Šo projektu dažādība rāda, ka nav nepieciešams daudz naudas, lai veiksmīgi reklamētu savu bibliotēku un tās pakalpojumus. Viss, kas jums nepieciešams, ir izpēte, laba ideja un stratēģiska īstenošana.”

Attēlā: Fošaņas bibliotēkas plakāta fragments par projektu (plakāts demonstrēts 2019. gada IFLA ģenerālkonferencē Atēnās, pieejams: http://library.ifla.org/2850)

Pēc IFLA materiāliem ziņu sagatavojusi:
Māra Jēkabsone
Latvijas Nacionālā bibliotēka