Jūlijā un augustā bibliotēkā apskatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) veidota izstāde "K. Pēkšēnam – 150". Tā veltīta mūsu novadniekam, ievērojamam latviešu arhitektam Konstantīnam Pēkšēnam un viņa jūgendstila Rīgai. Šeit apskatāmi izdevumi, foto materiāli un publikācijas no LNB krājuma.
Izstādes veidotāji: LNB Izstāžu nodaļas vadītāja Anda Lamaša, māksliniece Lita Paegle un fotogrāfe Ligita Ieviņa.
Izstādes atklāšana notika 19. jūnijā Mazsalacas novada Ramatas pagasta tautas namā, kad tur pulcējās Pēkšēnu dzimtas pārstāvji. Jau daudzus gadus rūpi par Mazsalacas novada dzimtu salidošanu tur Latvijas Kultūras fonda Ziemeļvidzemes biroja vadītāja Nellija Nurmika.
Aicinām valmieriešus un pilsētas viesus līdz augusta beigām apskatīt izstādi Valmieras integrētās bibliotēkas 2. stāvā Novadpētniecības sektorā.

Valmieras integrētajā bibliotēkā līdz 30. septembrim skatāma arī izstāde "Marta Rasupe — Latvijas balss Itālijā", kura tapusi LNB darbinieku veiktā pētījuma rezultātā. Tā vēsta par literatūrzinātnieci, tulkotāju, sabiedrisku darbinieci, talantīgu, gudru, mērķtiecīgu sievieti, kuras paveiktais Latvijas kultūras un literatūras popularizēšanā Itālijā pēc Otrā pasaules ir būtisks un atzinības vērts. Viņa nemīlēja plašu publicitāti un tādēļ lielai sabiedrības daļai Martas Rasupes vārds ir svešs.

Matra Rasupe (1900-1982) dzimusi Valmierā. Beigusi Valmieras ģimnāziju, 1920. gadā, viņa iestājās Latvijas Universitātē, kur studēja romāņu valodas. Tad sekoja mācības Romas universitātē – 1936. gadā Marta Rasupe ieguva filoloģijas doktores grādu. Pasniedzējas darbs Neapoles Austrumu institūtā, darbs Vatikāna radio, redzamāko latviešu dzejnieku un rakstnieku darbu tulkojumi itāļu valodā – tas tikai Martas Rasupes radošās un sabiedriskā darbības saraksta neliels fragments.

Ekspozīcija tapusi ar VKKF atbalstu, tādējādi vienai no izstādes autoriem Astrai Šmitei bija iespēja pētīt materiālus arī Romas bibliotēkās, Vatikāna radio u.c. Pateicoties ceļojumu kompānijai "Relakstūre", izstādes apmeklētājus priecēs Itālijas skati fotogrāfijās. Varbūt tieši šīs zemes skaistums, senā kultūra un brīnumainā mūzika meiteni Martu no savulaik mazās Valmieras saistīja tik cieši. Viņas kapu atradīsim nelielā kapsētā Beneventā, netālu no Neapoles.

Izstādes ekspozīcija izkārtota uz apgleznota stikla, kas ir Latvijas Mākslas akadēmijas studentes Laimas Krembergas veikums.

Izstādes veidotāji cer, ka padarītais būs kaut novēlots, bet patiess paldies Martai Rasupei par mūsu tautas, valsts labā vārda nešanu pasaulē.
Ekspozīcijas autori izteica vēlēšanos izstādes noslēgumā dāvināt to valmieriešiem. Septembra beigās Valmieras integrētajā bibliotēkā gaidāmi ciemiņi no LNB.

Informāciju sagatavoja:
Agita Lapsa
Valmieras integrētās bibliotēkas galvenā bibliotekāre
Tālr.: 64250833, 64281443