Šogad Biedrība uzsāka jaunu nacionālas nozīmes ilgtermiņa projektu Iedvesmas bibliotēka. Bibliotekāri visā Latvijā bija aicināti pieteikt idejas par jauniem arhitektūras un dizaina risinājumiem savās bibliotēkās, lai tās kļūtu vēl aicinošākas, mūsdienīgākas un pievilcīgākas lasītājiem. Katru gadu Iedvesmas bibliotēkā piedalīsies 3–5 bibliotēkas, kas ar Biedrības ziedotāju atbalstu un pašvaldību līdzfinansējumu piedzīvos pozitīvas pārmaiņas un taps par laikmetīgām kultūrvietām.

Šogad Biedrība saņēma 26 pieteikumus Iedvesmas bibliotēkai. Pieteikto ideju spektrs bija plašs – āra lasītavu būve, bērnu un jauniešu lasītavu modernizēšana, jauno tehnoloģiju ieviešana, digitālo telpu izveide, bibliotēku telpu iekārtošana, grāmatu pakomātu uzstādīšana. Pieteikumus izvērtēja arhitektūras un dizaina nozares ekspertu žūrija un izvēlējās 5 bibliotēkas, kuru idejas tiks realizētas 2022. gadā.

Valkas novada Ērģemes bibliotēka nākamajā gadā pārcelsies uz jaunām telpām. Iedvesmas bibliotēkā jaunā mājvieta tiks izremontēta, iekārtota, iegūs mūsdienīgu vizuālo veidolu un mēbeles.

Pie Saldus novada Kursīšu bibliotēkas-informācijas centra taps āra terase-lasītava, kur lasīt grāmatas un žurnālus, satikt domubiedrus, pieslēgties Wi-Fi, mācīties vai strādāt.

Tukuma novada Pūres bibliotēkā tiks izveidota Rotaļtēka – telpa brīvā laika pavadīšanai, rotaļām un lasīšanai pašiem mazākajiem lasītājiem un viņu vecākiem. Rotaļtēkā būs bagāts bērnu grāmatu un spēļu klāsts un īpaši veidota Grāmatu pils aktīvai laika pavadīšanai bibliotēkā.

Limbažu novada Braslavas pagasta Vilzēnu bibliotēka īstenos sapni par āra terasi. Tā darbosies kā lasītava, radošo darbnīcu un pasākumu vieta. Šeit varēs satikties bibliotēkas lasītāji un savu brīvo laiku pavadīt bērni un jaunieši.

Arī Aizkraukles novada Pļaviņu bērnu bibliotēka nākamajā gadā iegūs jaunu mājvietu. Projekts Iedvesmas bibliotēka palīdzēs to veidot vēl atraktīvāku un pievilcīgāku bērniem un jauniešiem. Bērnu lasītavai tiks radīts oriģināls grāmatu plaukts – Egle.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone: “Iedvesmas bibliotēkas pirmajā gadā esam saņēmuši 26 bibliotēku pieteikumus – mūsdienīgas, iedvesmojošas un pārdomātas idejas. Ļoti novērtējam, ka bibliotekāri uzticējuši mums savus sapņus un vīzijas! Mēs pārliecinājāmies, ka bibliotekāri izmanto iespēju, lai veidotu bibliotēkas vēl labākas, aicinošākas un pievilcīgākas saviem lasītājiem. Apsveicam Iedvesmas bibliotēka 2022 dalībnieces! Esam apņēmušies īstenot izraudzītās idejas sadarbībā ar bibliotēkām un pašvaldībām, cerot, ka rezultāts iedvesmos uz pārmaiņām arī citus un radīs sekotājus.”

Projektam Iedvesmas bibliotēka bibliotēkas varēs pieteikties arī nākamgad.

Iedvesmas bibliotēkas mērķis ir atbalstīt bibliotēkas ceļā uz pozitīvām pārmaiņām un veidot tās par laikmetīgām kultūrvietām. Lielajās Latvijas pilsētās vai mazos pagastos, ikvienam bibliotēkas apmeklētājam ir tiesības uz laikmetīgu bibliotēku, sakārtotu vidi un mūsdienīgu saturu.

Uzsākt projektu Iedvesmas bibliotēka Biedrību rosināja 2019. gadā īstenotās vizuālās pārmaiņas Latvijas Nacionālās bibliotēkas bērnu lasītavā. Pateicoties Biedrības ziedotājiem un sadarbībai ar arhitektu biroju Gaiss, mākslinieci Rūtu Briedi un AS Latvijas Finieris, bērnu lasītava ieguva jaunu dizainu. Šo projektu atzinīgi novērtējuši lasītavas apmeklētāji un tas pamanīts arī starptautiskā mērogā.

 

Informāciju sagatavoja:
Sanita Kitajeva
LNB Atbalsta biedrība
29355624, sanita@gaisma.lv
www.gaisma.lv