Darbu autori ir Felicita Pauļuka, Laimdots Mūrnieks, Frančeska Kirke, Miervaldis Polis un Laimdonis Grasmanis.
 
Grāmatu māksla Latvijā vienmēr bijusi aktuāla, un daudzi autori sadarbībā ar izdevniecībām un literātiem darinājuši ilustrācijas. Ilustrācijas veidotas dažādās tehnikās un ir mākslas darbs pats par sevi. Laika gaitā tā ir izveidojusies par patstāvīgu mākslas veidu, kurš saistīts ar savām likumībām un prasībām. No pirmsākumiem līdz mūsdienām tā ir ļoti mainījusies un piedāvā arvien jaunas tehniskās iespējas, tomēr mākslinieciskais ietērps vienmēr paliek kāda noteikta autora ziņā.
 
Sešdesmito gadu bērniem spilgtā atmiņā noteikti palikusi Raiņa grāmatiņa "Mīkla" (1963), kura nav iedomājama bez Laimdota Mūrnieka ilustrācijām.
 
Felicita Pauļuka savulaik saņēmusi vairākus apbalvojumus grāmatu ilustrācijas žanrā – par ilustrēto Valda Luksa grāmatu "Pirmklasnieki" (1957), Bruno Saulīša grāmatu "Draugi" (1958). Izstādē būs apskatāmi seši mākslinieces darināti cinka plākšņu kodinājumi, kuros māksliniece atveidojusi bērnus rotaļājoties.
 
Miervaldis Polis ir plaša diapazona mākslinieks, kas darbojies arī grāmatu grafikā. Izstādē būs apskatāms mākslinieka filigrānais zīmējums "Jāņi" (1986).
 
Frančeska Kirke ir starptautiski atzīta māksliniece, izstādē būs redzams viņas zīmējums "Skolnieki" (1986).
 
Laimdots Grasmanis bija viens no ievērojamākajiem latviešu skatuves glezniecības meistariem, viņš veidojis ap 100 skatuves ietērpu dažādiem iestudējumiem. Izstādē būs skatāmi viņa darbi Raiņa lugai "Zelta zirgs", Rūdolfa Blaumaņa "Indrāniem", Viljama Šekspīra "Otello". Grasmanis lielāko mūža daļu nostrādāja Drāmas teātrī (tagadējā Nacionālajā teātrī). Viņš, operējot ar savām lielajām zināšanām mākslas, kultūras un tērpu vēsturē, ar pārliecību realizējis akvarelī savas fantāzijas dažādām izrādēm.
 
 
Emīlija Kozule LETA
Copyright © LETA