28. augustā katrs Gaismas pils stāvs kļuva par skatuvi kādam  Latvijas novadam, un ikvienam interesentam bija iespēja satikties ar teju 1000 kultūras un radošo kolektīvu pārstāvjiem no Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales un Sēlijas. Novadu dienā bija klausāmi orķestru, folkloras ansambļu un džeza mūzikas koncerti, tika spēlēts teātris, rādītas filmas, lasīta dzeja, darbojās radošās darbnīcas un tika atvērtas izstādes.

Novadu dienā bibliotēkas Mezonīna stāvā sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību atklāta fotoizstāde “Latvijas mazās gaismas pilis”. Tajā apskatāmas 59 Latvijas bibliotēkas, kas pēdējos desmit gados uzceltas no jauna vai piedzīvojušas pozitīvas pārmaiņas. Izstāde skatāma LNB jaunajā ēkā līdz 18. septembrim. Pēc tam tā tiks izstādīta arī citviet Latvijas novados.

29. augusta norises iezīmēja galvenokārt svinīga un oficiāla satura pasākumi. Dienas pirmajā pusē īpašā pieņemšanā tika godināti tie cilvēki, kuri 25 gadus ir piedalījušies, atbalstījuši, līdzdarbojušies bibliotēkas tapšanā. Vienlaikus, klātesot Latvijas Republikas kultūras ministrei Dacei Melbārdei, LNB direktoram Andrim Vilkam, LNB Atbalsta biedrības biedriem, Gaismas pils ziedotājiem tika atklāta Lielā ziedotāju siena.

Gunāra Birkerta projektētā 3×13 metru lielajā sienā tās atklāšanas brīdī lasāmi 304 ziedotāju vārdi kā īpaša pateicība par viņu atbalstu Gaismas pils tapšanas laikā. Kopumā Ziedotāju sienā paredzēta vieta 2000 ziedotāju vārdiem.

Dienas otrajā pusē Ziedoņa zālē norisinājās oficiālā Inaugurācijas ceremonija, kurā piedalījās valsts augstākās amatpersonas, ap  100 ārvalstu viesu, t. sk. Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (IFLA) prezidente Sinnika Sipile (Sinikka Sipilä), Eiropas Bibliotēku informācijas un dokumentācijas asociācijas (EBLIDA) prezidents Klauss Pēters Betgers (Klaus-Peter Böttger), kā arī 17 nacionālo bibliotēku vadītāji, UNESCO eksperts Erlands Koldings-Nīlsens (Erland Kolding Nielsen) un citas personas, kuras 25 gadu laikā aktīvi aizstāvējušas ideju par Gaismas pils celtniecību un praktiski atbalstījušas tās norisi. Vienlaikus šī pasākumā laikā tika prezentēts arī Dānijas Karaliskās bibliotēkas pārsteigums – vecā Stendera globuss. Inaugurācijas ceremonijā klātienē īpaši tika godināts LNB jaunās ēkas projekta autors – Gunārs Birkerts (89).

Īsi pirms LNB atklāšanas nedēļas noslēguma Gaismas pils 5. stāvā blakus Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuvei notika Dainu skapja atklāšana. Tajā piedalījās LR kultūras ministre Dace Melbārde, eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga ar kungu Imantu Freibergu un UNESCO ģenerāldirektora vietnieks Getačujs Engida (Getachew Engida).

LNB atklāšana noslēdzās ar vērienīgu pasākumu “Salasīšanās”, kas norisinājās bibliotēkas pieguļošajā teritorijā pie lielas grāmatas formā izvietotiem videoekrāniem. “Salasīšanās” laikā ikvienam kopā ar pazīstamiem latviešu mūziķiem un aktieriem bija iespēja izlasīt un izdziedāt kopumā 14 latviešu autoru dziesmas.

“Salasīšanās” laikā, noslēdzot arī Gaismas pils atklāšanas lentes griešanas akciju, sešas no septiņām izkaltajām šķērēm tika dāvināts dažādām Latvijas kultūras, izglītības un zinātnes iestādēm:
Mezonīna stāva šķēres – Latvijas Nacionālajam arhīvam.
2. stāva šķēres – Latvijas Universitātei
3. stāva šķēres – Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejam
4. stāva šķēres – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam
5. stāva šķēres – Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam
6. stāva šķēres – Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam

Savukārt 7. stāva šķēres turpmāk glabās Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Līdz pat 13. septembrim Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā būs aplūkojama fotoizstāde „Gaismas pils lentes griešana”. Tajā varēs aplūkot 95 lentes griešanas mirkļus.

Visas personas, kuras Gaismas pils atklāšanas lenti ir pārgriezuši digitāli, savu lentes fragmentu jeb grāmatzīmi varēs saņemt līdz 13. septembrim LNB reģistratūrā.

Būtiski pieminēt, ka LNB jaunās ēkas tapšana ir rosinājusi daudzus cilvēkus, organizācijas, sadarbības partnerus, dāvināt LNB īpašas kolekcijas, īpaši vērtīgus materiālus, tā kļūstot par LNB labvēļiem, draugiem un nesavtīgiem atbalstītājiem. Bibliotēkas 95. dzimšanas dienā, jaunās ēkas inaugurācijas dienā, vēlamies pateikt vislielāko un vissirsnīgāko paldies par to.

Laikā no 2008. gada, kad tika ielikts jaunās ēkas pamatakmens, dāvinājumos bibliotēka ir saņēmusi vairāk kā 35 000 vienību – grāmatas, notis, kartes, periodiskos un audiovizuālos izdevumus, unikālus, retus kultūrvēsturiskus materiālus mūsu speciālajiem krājumiem.

Lai sniegtu kaut nelielu ieskatu šajā daudzveidībā un bagātībā, visos bibliotēkas stāvos un krājumos ir izlikta apskatei kāda daļa no dāvinājumiem.
Plašāka informācija pieejama šeit: http://ej.uz/LNB_davinajumi

Latvijas Nacionālā bibliotēka pilnā apjomā sāks piedāvāt pakalpojumus no šī gada 16. septembra, kad bibliotēka kļūst pieejama 7 dienas nedēļā.
Jaunie darba laiki:
P.-Pk. 9:00-20:00 S., Sv. 10:00-17:00.

LNB atklāšanas notikumu sadarbības partneri – LR Kultūras ministrija, “Latvijas dzelzceļš”, “Latvenergo”, “Virši-A”, “Laima” un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība.